Partida dintre Hermannstadt și U Craiova 1948 / Foto: Sport Pictures

Video Hermannstadt - U Craiova 1948 1-0. Oltenii nu reușesc să se califice în play-off! Meciul direct cu Sepsi, decisiv

12.03.2023, 22:58
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Partida dintre Hermannstadt și U Craiova 1948 s-a încheiat cu victoria sibienilor, scor 1-0, în ultima etapă din sezonul regular al Ligii 1.

În urma acestui rezultat, U Craiova 1948 nu și-a asigurat prezența în play-off, în contextul în care și Sepsi a pierdut pe Arena Națională. Astfel, confruntarea directă va desemna echipa care va completa play-off-ul Ligii 1. În ceea ce îi privește pe sibieni, trupa lui Măldărășanu intră în play-out cu 16 puncte.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

Hermannstadt - U Craiova 1948 1-0. Oltenii se luptă cu Sepsi pentru locul în play-off

În minutul 4, oltenii au fost aproape de gol la un șut al lui Ganea. Sibienii au dat replica doar câteva minute mai târziu, când Iancu a lovit transversala porții lui Gurău.

Tot Ganea putea deschide scorul în minutul 14, însă portarul Letica a fost pe fază și a reușit să rețină.

Sibienii au cerut penalty în minutul 20, după un duel între Călin Popescu și Radu Negru, însă Adrian Cojocaru a lăsat jocul să continue.

Oltenii au lovit și ei bara în minutul 42, când Bahassa a șutat puternic din interiorul careului. Până la finalul primului act, sibienii au mai irosit două ocazii mari de gol.

Repriza secundă a început cu o ocazie mare a elevilor lui Măldărășanu. Iancu a centrat de la colțul terenului, iar șutul lui Mino Sota a fost respins foarte bine de Gurău.

Apoi, oltenii au nimerit încă o dată bara lui Letica, cu șutul lui Piccolomo de la distanță.

Autogolul oltenilor a venit în minutul 69, după o centrare a lui Balaure și o respingere greșită a lui Henriques, care nu i-a dat nicio șansă lui Gurău.

Pe final, sibienii puteau marca din nou, dar portarul celor de la U Craiova 1948 a avut o intevenție foarte bună și a respins.

VIDEO Rezumatul partidei Hermannstadt - U Craiova 1948 1-0

Hermannstadt - U Craiova 1948 1-0

Hermannstadt vine după un succes în ultima rundă, scor 1-0, pe terenul celor de la Rapid. Sibienii ocupă locul 13 în momentul de față și au 29 de puncte acumulate în tot atâtea meciuri disputate.

De cealaltă parte, U Craiova 1948 trăiește cu altă intensitate acest duel. Concret, în cazul în care oltenii se vor impune în această seară, iar Sepsi va pierde cu FCSB, clubul patronat de Adrian Mititelu se va califica în play-off, înaintea duelului direct cu formația din Sf. Gheorghe.

• În tur, U Craiova 1948 și Hermannstadt au remizat, scor 1-1

Clasament Liga 1

VIDEO cu rezumatul meciului tur dintre U Craiova 1948 și Hermannstadt 1-1

Etichete: liga 1 , u craiova 1948 , hermannstadt

Un italian și-a adunat toate lozurile necâștigătoare cumpărate de-a lungul vieții și a calculat câți bani a pierdut

Un italian din Brescia, care a colecționat toate lozurile necâștigătoare pe care le-a cumpărat de-a lungul vieții, a calculat câți bani a pierdut și vrea astfel să contribuie la creșterea gradului de conștientizare asupra pericolului pe care îl reprezintă dependența față de jocurile de noroc.

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Exclusiv Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit

Video Cea mai în formă jucătoare din lume, un car de nervi în meciul cu Jaqueline Cristian: ”Vino aici! Mai mult respect”

”V-ați propus să mă luați la mișto?”. A aflat că FCSB a luat titlul și nu s-a abținut: ”Ca un cuțit în inimă”

Gigi Becali: ”Vine!”. A doua mutare a verii confirmată la FCSB

Decizia luată de FRF, după ce Andrei Burcă a suferit o ruptură musculară înainte de EURO 2024

E gata! Înlocuitorul lui Jurgen Klopp la Liverpool a semnat

A auzit că-l vrea Gigi Becali la FCSB și i-a dublat salariul. ”Ar fi putut semna oriunde”

Live Video&Text Petrolul - FC Botoșani 1-1, ACUM, Digi Sport 1. Sergiu Hanca a ratat un penalty!

Dorinel Munteanu a explicat cum a reușit FCSB să câștige titlul în SuperLiga

Video Oțelul - Hermannstadt 1-0. Moldovenii se impun și urcă pe primul loc în play-out

PEROZAre 77 de ani, dar nu se sfiește să-și arate silueta în rochii mulate: „Sunt criticată zilnic pentru felul în care mă îmbrac”

FILM NOWSofia Vergara, selfie-uri doar în body-uri mulate, în oglinda din baie. "Cineva să-mi ridice fața de pe podea", i-a scris Nicole Scherzinger

Horațiu Moldovan dă din lac în puț! Atletico îl vinde pe Oblak, dar Simeone a luat decizia transferului unui alt gigant citeşte ştirea pe Prosport.ro

Neluțu Varga face anunțul mult așteptat: ”Petrescu se va ocupa de mâine ” citeşte ştirea pe ziare.com

O nouă monedă în România, bani noi de la BNR. Ce valoare are, cu ce ocazie s-a lansat citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Mariah Carey, în cea mai scurtă rochie, pe tocuri, în Vegas. Artista a împlinit recent 55 de ani și e în formă maximă