Cristina Neagu și Adrian Vasile, liderul și antrenorul echipei CSM București / Foto: Sport Pictures

Video CSM București - Brest 30-30. Cristina Neagu a egalat în ultima secundă! ”Tigroaicele” se mențin pe primul loc în grupă

05.02.2023, 18:27
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Partida dintre CSM București și Brest s-a încheiat la egalitate, scor 30-30, în etapa a 13-a a grupelor Champions League la handbal feminin, iar bucureștencele rămân pe primul loc în clasamentul Grupei A.

”Tigroaicele” au deschis scorul prin Crina Pintea și s-au desprins rapid la diferență de două goluri. Franțuzoaicele au egalat prin Jaukovic, iar, la pauză, tabela arăta 18-15 în favoarea lui Brest.

CSM București - Brest 30-30. ”Tigroaicele”, pe primul loc în clasamentul Grupei A

Franțuzoaicele și-au păstrat avantajul până în minutul 44, când CSM a restabilit egalitatea după reușita lui Dembele. Finalul partidei a fost unul foarte strâns, iar, cu câteva secunde înainte de final, Brest avea un avantaj de un gol.

Cristina Neagu a fost cea care a restabilit egalitatea cu o execuție de excepție.

Neagu, care a fost premiată înainte de startul meciului pentru golul cu numărul 1000 din Liga Campionilor, a fost cea mai bună marcatoare a ”Tigroaicelor”, cu nouă reușite.

Clasamentul Grupei A al EHF Champions League / Foto: Flashscore

CSM București - Brest 30-30, în grupele Champions League. Elevele lui Adi Vasile, calificate deja în ”sferturi”

Min. 60: CSM - Brest 30-30. Cristina Neagu înscrie la ultima fază, iar ”Tigroaicele” se mențin pe primul loc în grupă.

Min. 43: CSM - Brest 23-23. Dembele marchează, iar bucureștencele restabilesc egalitatea.

Min. 30: CSM - Brest 15-18. ”Tigroaicele” intră la vestiare cu un dezavantaj de trei goluri.

Min. 22: CSM - Brest 10-12. Franțuzoaicele trec în avantaj, dar Arntzen marchează și reduce din diferență.

Min. 10: CSM - Brest 6-4. Omoregie înscrie, iar bucureștencele se desprind la două goluri.

Min. 1: Începe meciul

CSM București este deja calificată în sferturile de finală din Champions League, dar continuă lupta pentru primul loc din Grupa A.

Elevele lui Adi Vasile au în prezent 21 de puncte din 12 meciuri jucate, în timp ce lider este Kristiansand, tot cu 21 de puncte, dar cu un meci în plus și un golaveraj mai bun.

Adversara de duminică, Brest, se află pe locul cinci în grupa de calificare, cu 11 puncte din 12 meciuri.

Meciul tur dintre Brest și CSM București s-a încheiat cu victoria bucureștencelor, scor 33 - 26.

Cristina Neagu, de ”nota 1000” în runda precedentă! A devenit a treia jucătoare din istorie care atinge această bornă în Champions League

Înaintea partidei cu Bietigheim, Cristina Neagu avea 995 de goluri marcate și mai avea nevoie doar de cinci reușite până la borna 1000.

Având calificarea asigurată și acest record istoric în minte, Cristinei nu i-a fost deloc ușor să-l atingă contra jucătoarelor din Germania. Mai exact, a avut nevoie de 58 de minute și 33 de secunde să-și îndeplinească obiectivul.

A dus scorul la 27-23 pentru CSM București, iar fanii români aflați în sala din Germania s-au descătușat. I-au scandat numele minute în șir, în semn de respect și recunoștință pentru cea mai valoroasă handbalistă din istoria României.

Cristina Neagu este doar a treia jucătoare din istorie care reușește să ajungă la 1000 de goluri în Liga Campionilor, după unguroaica Anita Gorbicz și muntenegreanca Jovanka Radicevic.

• În cariera sa, Cristina Neagu a evoluat pentru HC Activ Pliești, CS Rulmentul Brașov, CS Oltchim Râmnicu Vâlcea, Buducnost și CSM București.

Cristina Neagu este singura jucătoare din istore care a câștigat patru ”Baloane de Aur” în handbalul feminin: în 2010, 2015, 2016 și 2018.

Etichete: csm bucuresti , brest , champions league handbal feminin , clasament handbal feminin

Prinţul Paul al României a fost prins de poliţişti într-un resort din Malta. România va cere extrădarea acestuia

Prinţul Paul Phillipe al României, unul dintre fugarii celebri de la noi în țară, a fost prins în Malta. Potrivit surselor, era într-un resort, în vacanță, de unde ar fi fost ridicat de polițiști. Era fugit de aproape patru ani din România, unde este condamnat la 3 ani și 4 luni de închisoare.

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Promovare! Vor juca din nou în prima ligă, la 8 ani de când au marcat întreaga lume a fotbalului

Foto Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!

Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”

Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul

Live Video&Text CFR Cluj - Sepsi 1-1, ACUM, pe Digi Sport 1. Covăsnenii au încasat două cartonașe roșii!

Dramatic: PAOK a reușit remontada împotriva liderului și a aprins lupta pentru titlu!

Denis Alibec, drum liber către FCSB: a marcat, dar echipa sa a terminat ultima în Qatar și a retrogradat

Gigi Becali a spus că îl vrea la FCSB, iar agentul jucătorului a făcut anunțul

Video CSM București - Metz 24-27. ”Tigroaicele” nu le-au făcut față franțuzoaicelor! Vor încerca ”remontada” în retur

Video CSM București se pregătește de ”meciul sezonului”! Adi Vasile a tras semnalul de alarmă înainte de partida cu Metz

PEROZAmal Clooney, într-o rochie mini de peste 20.000 de dolari. Avocata și-a arătat picioarele perfecte la o cină în New York

FILM NOWCum arată Tia Carrere la peste 20 de ani de la serialul "Vânătoarea de comori". Într-o rochie scurtă și decoltată, la 57 de ani, actrița pare că a făcut un pact cu timpul

Gigi Becali a dezvăluit ce mesaj a primit de la Dan Șucu și ce a făcut Cristi Borcea, după ce FCSB a luat titlul! citeşte ştirea pe Prosport.ro

FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi citeşte ştirea pe ziare.com

Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Kanye West, din nou în centrul atenției. Reacții după ce rapperul i-a făcut un „compliment” deplasat Biancăi Censori