Norvegienii au reacționat după Bodo/Glimt - Sepsi 3-2: ”Victoria a părut departe pentru favoriți!”
articol scris de Digi Sport31.08.2023, 22:38
Sepsi a pierdut dramatic returul cu Bodo/Glimt, scor 2-3, și a ratat calificarea în grupele UEFA Europa Conference League.
![profimedia-0801724799](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIzJTJGMDgl/MkYzMSUyRjE3OTIxNDlfMTc5MjE0OV9w/cm9maW1lZGlhLTA4MDE3MjQ3OTkuanBn/Jnc9MTA2MCZoPTYzNiZoYXNoPTAxM2Nh/MGIwZjQ1MzI1YWRlMzkwNDc3YzZkZmJmMGEw.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
În minutul 29, norvegienii conduceau cu 2-0, după golurile marcate de Sorli (min. 24) și Pellegrino (min. 29). Totuși, covăsnenii au reușit o revenire spectaculoasă după golurile marcate de Alimi (min. 42) și Varga (min. 46) și au trimis meciul în prelungiri, unde Pellegrino a transformat un penalty obținut după un henț al lui Păun și a asigurat calificarea gazdelor.
”Victoria a părut departe pentru favoriți!”
Presa din Norvegia a reacționat imediat după ce Bodo/Glimt a eliminat-o pe Sepsi. Jurnaliștii norvegieni și-au arătat aprecierea față de efortul depus de covăsneni în deplasarea din Norvegia.
”Bodo/Glimt este pregătită pentru a treia participare consecutivă în grupele competițiilor europene, dar românii de la Sepsi nu le-au făcut misiunea ușoară jucătorilor de la Bodo/Glimt. După 2-2 în meciul din România, era un meci de totul sau nimic pentru Bodo/Glimt, dar victoria a părut departe pentru favoriți.
După 90 de minute, tabela arăta 2-2, iar scorul la general era 4-4, așa că a fost nevoie de prelungiri. Acolo Pellegrino a transformat un penalty obținut după un henț și a asigurat calificarea.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Meciul a început perfect pentru Bodo, care a condus cu 2-0 după o jumătate de oră, grație golurilor marcate de Sorli și Pellegrino, dar apoi jucătorii lui Bodo au dat-o-n bară.
La finalul primei reprize, Alimi a redus din diferență. Portarul lui Glimt, Haikin, nu ar trebui să fie fericit. Lovitura de cap nu a fost foarte bună, dar Haikin nu a făcut altceva decât să trimită mingea în poartă.
Repriza secundă a început în cel mai prost mod posibil pentru Glimt. Sepsi a tăbărât pe echipa gazdă și a obținut un rezultat imediat. Varga a înscris cu un șut din afara careului. Jucătorii s-au zbătut fără succes să treacă de defensiva lui Sepsi, dar meciul a mers în prelungiri. O minge expediată de Pellegrino l-a lovit direct în mână pe Păund, iar Robert Harvey a arătat spre punctul cu var.
Pellegrino a fost letal de la 11 metri și l-a învins pe Niczuly. Românii s-au lansat în atac și au reușit să dea gol, dar un ofsaid i-a salvat participarea lui Glimt în grupele Conference League”, au scris norvegienii de la vg.no.
VIDEO Rezumatul partidei Bodo/Glimt - Sepsi 3-2
Etichete: norvegia , sepsi , bodo/glimt
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![regheprodanca](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDkl/MkYyOCUyRjE1OTE2NjFfMTU5MTY2MV9y/ZWdoZXByb2RhbmNhLnBuZyZ3PTM4MCZo/PTIyOCZoYXNoPTAxNDI5YzMwNzFkMWRiMjRkODE2MmVjNDFjZmZiYTQ2.thumb.jpg)