Cristiano Bergodi, mesaj pentru contestatari după calificarea în semifinala Cupei: ”Se vorbește că Sepsi pierde în play-off!”
articol scris de Digi Sport06.04.2023, 20:36
Sepsi a învins-o cu scorul de 4-1 pe CS Mioveni, la Sfântu Gheorghe, și s-a calificat în semifinala Cupei României.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIzJTJGMDMl/MkYxNiUyRjE2OTcwODBfMTY5NzA4MF9T/RVBTSS1PU0stU0ZBTlRVLUdIRU9SR0hF/LUZDLVZPTFVOVEFSSS1DVVBBLVJPTUFO/SUVJLTE5XzA1XzIwMjIuanBnJnc9MTA2/MCZoPTYzNiZoYXNoPTljNzI5YmJkYzcyMDRkMGI0ZTQ1MGQ2ZmU1ZTdhOThj.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
După o primă repriză echilibrată, argeșenii au rămas în zece jucători după eliminarea lui Pop, iar covăsnenii au profitat din plin. Gheorghe a deschis scorul în minutul 54, dar au urmat apoi reușitele lui Matei (minutul 69 și 90) și Tudorie (minutul 90+5). Oaspeții au marcat și ei, în minutul 75, prin Rădescu.
Cristiano Bergodi: ”Am ajuns în semifinale pentru al doilea an la rând, e o performanță!”
În semifinale, Sepsi se va duela cu câștigătoarea partidei dintre CFR Cluj și FC Argeș.
Cristiano Bergodi a avut cuvinte de laudă la adresa elevilor săi la finalul mecului, dar a lăudat și prestația formației pregătite de Nicolae Dică.
Totodată, antrenorul Italian de pe banca lui Sepsi a transmis un mesaj pentru contestatarii covăsnenilor, care susțin că echipa de la Sfântu Gheorghe face doar figurație în play-off-ul SuperLigii.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
”A fost un meci frumos, am ajuns în semifinale pentru al doilea an la rând. E o performanță. Îi felicit pe băieți, am făcut un meci foarte bun, cu multe ocazii. Ar trebui să avem mai multă răbdare în a doua repriză, dar echipa s-a descurcat bine și am avut o sumedenie de ocazii. Am ratat mult, asta e o problemă uneori.
Am întâlnit o echipă care luptă pentru evitarea retrogradării, a avut un spirit bun. Au încercat, au plecat cu șansa a doua, dar au jucat bine, cu agresivitate, s-au luptat. Au făcut o figură frumoasă, dar meciul lor s-a rupt după acel cartonaș roșu.
Am riscat când am luat gol, dar nu cred că meciul ar fi ajuns în prelungiri, pentru că am avut multe ocazii.
Asta e meseria jucătorilor, să intre și să își facă datoria. Am ratat mult, dar sunt bucuros și e bine așa. E o performanță. Se vorbește mult despre Sepsi că pierde în play-off, dar am ajuns în semifinala Cupei al doilea an la rând.
Încercăm să facem o figură frumoasă și în play-off, dar jucăm cu echipe foarte bune, cu loturi valoroase și bugete mai mari. Drumul din Cupă e mai scurt. Nu ne va fi ușor, dar și anul trecut am plecat cu șansa a doua și am câștigat Cupa.
Mi se pare o glumă să spui că CFR joacă cu rezerve. Au o grămadă de jucători cu salarii mari, foarte buni, chiar dacă joacă mai puțin”, a spus Cristiano Bergodi la finalul meciului.
VIDEO Rezumatul partidei Sepsi - CS Mioveni 4-1
Etichete: cs mioveni , sepsi , cristiano bergodi
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...