FOTBAL:FC U CRAIOVA-FCSB, CUPA ROMANIEI BETANO (4.12.2023)
Ce a spus Adrian Mitielu despre fotbalistul Craiovei dorit de Gigi Becali la FCSB
adrian mititelu
Adrian Mititelu, prima reacție după ce Gigi Becali a dezvăluit că i-a spus echipa de start de la FCSB
FOTBAL:FCSB-UTA ARAD, SUPERLIGA SUPERBET (22.01.2024)
Aflat în cel mai bun sezon al carierei, Darius Olaru a dezvăluit marile sale ambiţii din 2024

Video Cupa României, optimi | Ultima surpriză: Rapid, eliminată de Poli Timișoara. FCSB nu s-a prezentat. Toate rezultatele

28.10.2021, 22:50

Se știu toate echipele calificate în sferturile de finală ale Cupei României. Pe lângă neprezentarea celor de la FCSB la jocul cu Voluntari, cele mai mari surprize au fost ACSO Filiași, din Liga 3, și SSU Poli Timișoara, care a eliminat Rapid.

cupa
Cupa României / Foto: FRF
  • Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• WTA Miami Open: Simona Halep - Paula Badosa, 22:00, DGS 1

Cupa României, optimi de finală. Filiași și SSU Poli Timișoara, marile surprize

Competiția a fost marcată, în această etapă, de forfaitul celor de la FCSB, care au anunțat FRF că nu pot juca meciul cu FC Voluntari pentru că nu pot alinia 13 jucători la start, minimul admis de regulament. Așa că Voluntari a devenit prima echipă calificată în ”sferturi”.

• Toate echipele calificate în sferturi: FC Voluntari, ACSO Filiași, Chindia Târgoviște, FC Argeș, Universitatea Craiova, FC Buzău, Sepsi, SSU Poli Timișoara.

Cupa României, optimi de finală | Toate meciurile

Joi, 28 octombrie

LIVE VIDEO SSU Politehnica Timişoara - Rapid 2-0

Min. 75: Ocazie Poli. După o centrare în careu, Lazăr reia cu capul din 4 metri, dar peste poartă.

Min. 70: Gol Poli Timișoara. Andrei pasează filtrant pentru Ursu, care înscrie.

Min. 69: Ocazie Rapid. Carnat centrează în fața porții, mingea ajunge la Sefer, care nu reușește să-l învingă pe portar din câțiva metri.

Min. 46: Ocazie Rapid. Stahl șutează din întoarcere, dar portarul respinge de la rădăcina barei.

Min. 42: Bară Rapid. După o centrare din corner, Stahl trimite cu capul, pe spate, lobat, dar mingea nimerește bara și ajunge în brațele portarului.

Min. 41: Ocazie Rapid. Florică trimite o pasă lungă, Mera e păcălit de mingea care ajunge la Marzouk, dar lobul acestuia trece peste poartă.

Min. 21: Gol Timișoara! Andrei pătrunde nederanjat de nimeni și îi pasează filtrant lui Gerbi, care rămâne singur cu portarul și deschide scorul cu un șut din prima.

Min. 19: Ocazie Rapid. Stahl șutează de la 18 metri, pe jos, dar cam slab, iar portarul reține.

Min. 1: Începe meciul.

Rapid: Drăghia - Carnat, Dandea, Nastos, Florică - Albu, Moise - Stahl, Alami, Ilie - Marzouk
Rezerve: Moldovan, Ignat, Despa, Barbu, Demci, Iosif, Sefer, Săpunaru, Grigore
Antrenor: Mihai Iosif

Poli Timișoara: Devenish - :ofran, Mera, Scutaru, Pamfile - Andrei Doru, Ignea, Lazăr, Radu - Ursu, Gerbi
Rezerve: Păduraru, Bocșan, Zaluschi, Costea, Hațegan, Moțiu
Antrenor: Nicolae Croitoru

LIVE VIDEO FC U Craiova 1948 – Sepsi Sf. Gheorghe 0-1

Min. 90+3: Portarul lui Sepsi, Niczuly, este eliminat pentru tragere de timp. La Sepsi, intră în poartă Aganovic. De la Craiova, au fost eliminați doi jucători: Kovacic și Da Costa.

Min. 61: Ocazie mare Sepsi. Achahbar driblează și îi pasează lui Luckassen, care driblează și el spectaculos în careu, îi pasează lui Ashkovski, care nu-l poate învinge pe portar din apropiere.

Min. 56: Ocazie Craiova. După o centrare de pe stânga în careu, Bălan preia pe piept, șutează din întoarcere, dar lovește prost mingea, dar Mitrea degajează din fața lui Da Costa și Sidibe.

Min. 38: Gol Sepsi! Achahbar deschide scorul cu un șut formidabil, de la 23 de metri, în diagonală. Mingea a fost deviată de Gajic.

Min. 9: Ocazie Sepsi. Achahbar centrează din lovitură liberă, iar Mitrea reia cu capul, din 6 metri, dar direct în brațele portarului.

Min. 6: Ocazie Craiova. Van Durmen îi pasează lui Kovacic, dar șutul său e apărat cu piciorul de portar.

FC U Craiova 1948: Popa - Negru, Kovacic, Gajic, Huyghebaert - Baeten, Asamoah, Marquet - Sidibe, Bălan, Van Durmen
Rezerve: Mogoșanu, Albu, Raicea, Bușu, Bakayoko, Ondaan, Pop, Da Costa, Blidar
Antrenor: Flavius Stoican

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Ninaj, Mitrea, Dumitrescu - Gonzales, Păun, Achahbar, Ashkovski - Ștefănescu, Luckassen
Rezerve: Began, Damascan, Nandor Tamas, Tincu, Bărbuț, Chunchukov, Aganovici, Ispas, Golofca
Antrenor: Cristiano Bergodi

FC Buzău – Dunărea Călăraşi 3-0

Min. 90: Ocazie Dunărea. După o greșeală a fundașilor, doi jucători ai Dunării scapă spre poartă, combină, dar nu reușeșsc să înscrie.

Min. 83: Ocazie mare Buzău. Portarul Albert Popa pasează la adversar, Chică-Roșă șutează, portarul apără, dar mingea sare la Ciprian Petre, Popa se aruncă la picioarele sale și mingea ajunge din nou la Chică-Roșă, care nu reușește să înscrie.

Min. 79: Gol Buzău. Kanda primește o pasă excelentă și înscrie pe sub portar.

Min. 51: Gol Buzău! Kanda recuperează o minge, îi pasează căpitanului Ciobanu, care ia o acțiune pe cont propriu, fentează din corp trei adversari și înscrie cu un șut la colțul lung.

Min. 39: Gol FC Buzău! Pablo Gaitan înscrie un gol superb cu un șut de la marginea careului.

Min. 14: Ocazie FC Buzău! Pațurcă execută o lovitură liberă, dar balonul lovește transversala.

Min. 1: Începe meciul!

FC Buzău: Avram – Oțelită, Vîrtej, Wiktorski, Oltean – Gaitan, Pațurcă – Ciobanu, Ekollo, Munteanu – Rogac
Rezerve: Stoian, Chica-Rosa, Petre, Ghinga, Kanda, Toma, Manea, Lazăr, Zamfir
Antrenor: Cristi Pustai

Dunărea Călărași: Popa – Tenea, Matei, Leca, Sălceanu – Avram – Filip, Boiangiu, Ivan, Moise – Grigore
Rezerve: Costache, Mănăilă, Seymour, Vultur, Stoica, Popescu, Condei, Blidar, Barbu
Antrenor: Marius Milea

Miercuri, 27 octombrie

FC Voluntari – FCSB3-0 la masa verde

Minaur Baia Mare – Universitatea Craiova 0-4

Marţi, 26 octombrie 2021

CS Filiaşi – Hermannstadt 2-2 (1-1, d.p, 4-3 d.l.d)
Au marcat:
Rogoveanu 44, Crețu 117  / Sîntean 3, Călin Popescu 107
Au marcat la loviturile de departajare: Fotescu, Calu, Zamfir, Șerban / Bucuroiu, Pantea, Petrescu

Cupa României, optimi de finală | Minaur Baia Mare - Universitatea Craiova 0-4

Min. 90+1: Craiova cere penalty la o intervenție a portarului asupra lui Mihai Roman. Portarul l-a prins în brațe, cu ambele mâini, pe jucătorul Craiovei.

Min. 75: Ocazie Minaur. Stanciu execută o lovitură liberă de la aproape 30 de metri, dar portarul boxează de sub transversală.

Min. 56: Gol Craiova. Koljic înscrie din centrarea lui Markovic.

Min. 54: Gol Craiova. Vînă centrează în careu, iar Bălașa reia cu capul în poartă.

Min. 41: Ocazie Craiova. Koljic, lansat perfect în careu de Baiaram, șutează pe colțul scurt, dar apără Gudea.

Min. 15: Gol Craiova! Marius Constantin transformă lovitura de pedeapsă.

Min. 13: Penalty pentru Craiova, la un duel dintre Crețu și Neacșu.

Min. 12: Ocazie Craiova. Crețu e deschis pe stânga, șutează din prima, dar portarul respinge.

Min 9: Gol Craiova! Gustavo deschide scorul dintr-o lovitură liberă de la 22 de metri.

Minaur: Gudea - Durus, Oiță, Lazăr, Simion - Micaș, Donca, Neacșu - Ciocan, Stanciu, Văsălie

Universitatea Craiova: Lazar - Bălașa, Marius Constantin, Screciu, Vătăjelu - Nistor, Gustavo, Crețu - Baiaram, Koljic, Markovic

Filiași a reușit surpriza optimilor și au eliminat Hermannstadt. După ce au înscris în ultimele minute ale prelungirilor, Filiași a trimis partida la loviturile de departajare unde s-a impus în fața sibienilor.

Gaz Metan Mediaș a capitulat în fața Chindiei Târgoviște, după ce elevii lui Ilie Poenaru au pierdut cu 0-1. Nici ”câinii” nu au avut parte de o seară fericită în Cupa României. După ce au înscris primul gol al partidei cu FC Argeș, elevii lui Prepeliță au făcut remontada și s-au calificat în sferturi.

Universitatea Craiova, care a eliminat campioana CFR Cluj, 1-0, în faza precedentă, și Rapid au meciuri mâine și poimâine.

Dinamo - FC Argeș 1-2

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 90+3: Gool FC Argeș! Latovlevici șutează la poarta lui Eșanu, portarul lui Dinamo respinge, dar Cristi Dumitru ajunge la balon și înscrie.

Min. 77: Gool FC Argeș! Alexandru Ișfan înscrie după un contraatac superb al argeșenilor.

Min. 49: Gool Dinamo! Torje trimite o pasă foarte bună care trece prin apărarea adversă, iar Cătălin Țîră finalizează.

Min. 37: Ocazie Dinamo! După o greșeală din defensiva argeșenilor, mingea este aproape să ajungă la Moldoveanu, dar Croitoru degajează. Balonul ajunge la Torje care centrează pentru Moldoveanu, dar arbitrul asistent indică ofsaid.

Min. 33: Ocazie FC Argeș! Dumitrașcu centrează periculos în interiorul careului lui Dinamo, Viana încearcă să finalizeze, dar este blocat de Ricardo Grigore.

Dinamo: Eșanu – Filip, Grigore, Ehamann, Radu – Matei, Espinosa – Itu, Torje – Neicuțescu, Moldoveanu

Rezerve: Fara, Nica, Țîră, Bordușanu, Giafer, Borcea, Crețu, Bani, Vestenicky

FC Argeș: Croitoru – Mușat, Boldor, Pițian, Telcean – Șerban, Honciu – Dumitrașcu, Palic, Guerreiro – Dumitru

Rezerve: Greab, Tofan, Latovlevici, Mezza, Isfan, Xavier, Moisie, Raynov, Fatai

Gaz Metan Mediaș - Chindia 0-1

Min. 90+3: Final de meci.

Min. 90+2: Ocazie Chindia! Florea scapă singur cu portarul, dar nu reușește să îl învingă pe Buzbuchi.

Min. 46: A început partea a doua.

Min. 45+2: Final de primă repriză.

Min. 29: GOL Chindia! Morar marchează în propria poartă din plonjon, la o centrare venită dintr-o lovitură liberă bătută de Matiș.

Min. 1: A început meciul.

Gaz Metan Mediaș: Buzbuchi - De Moura, Filip, Horj, Velisar - Izata, Lixandru - Roberto, Morar, Chamed - Irobiso
Rezerve: Vâlceanu, De Sousa, Sarr, Kanda, Pambou, Dobrescu, Deaconu, Grădinaru, Gașpar

Chindia Târgoviște: Căbuz - Martac, Iacob, Kocic, Corbu - Suciu, Stoian, Căpușă - Roumpuolakou, Matiș, Șerban
Rezerve: Pop, Atănase, Șerban, Neguț, Stancu, Popadiuc, Celea, Dulca, Florea

CSO Filiaşi – Hermannstadt 2-2 (4-3 d.l.d)

VIDEO cu rezumatul meciului (inclusiv loviturile de departajare):

Gool Filiași! Șerban înscrie!

Penalty ratat Hermannstadt! Mino Sota ratează!

Gool Filiași! Zamfir înscrie!

Gool Hermannstadt! Petrescu înscrie!

Gool Filiași! Calu înscrie!

Gool Hermannstadt! Pantea înscrie!

Penalty ratat Filiași! Armășelu ratează!

Penalty ratat Hermannstadt! Antoche ratează!

Penalty ratat Filiași! Vîlcică ratează!

Gool Hermannstadt! Bucuroiu înscrie!

Gool Filiași! Fotescu înscrie.

Penalty ratat Hermannstadt! Sîntean ratează!

VIDEO cu toate loviturile de departajare:

Min. 120: Finalul prelungirilor! Urmează loviturile de departajare!

Min. 117: Gool Filiași! Crețu ajunge la o centrare foarte bună în fața porții și înscrie golul care trimite partida la loviturile de departajare.

Min. 107: Gool Hermannstadt! Călin Popescu înscrie cu un șut trimis din stânga porții lui Șerban.

Min. 92: Gol anulat Hermannstadt! Petrișor Petrescu reușește să înscrie, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid.

Min. 90: Finalul timpului regulamentar! Urmează prelungiri!

Min. 44 - GOOOL Filiași: 1-1, Rogoveanu! Mijlocașul gazdelor a marcat superb, din lovitură liberă, de la marginea careului de 16 metri, în dreapta portarului.

Min. 3 - GOOOL Hermannstadt: 1-0! Sîntean profită de o ieșire hazardată a portarului gazdelor și reia cu capul în poarta goală.

Min. 1 - Începe partida.

Echipele de start:

CSO Filiași: Șerban - Dănescu, Dina, Popa, Calu - Pencea, Duriță - Vîlcică, Rogoveanu, Șerban - Fotescu

Hermannstadt: Muțiu - Buzan, Antoche, Issah, Tomșa - Alhassan, Niță - Chirițoiu, Sîntean, Balaure - Plazonja

Top 5 surprize din optimile Cupei, în ultimul deceniu

Începând cu sezonul 2011-2012, au fost 8 partide din optimile de finală în care o echipă a eliminat un adversar de eșalon superior, în ultimul deceniu, pe lângă rezultatele mai puțin așteptate între echipe de același eșalon.

Iată rezultatele surprinzătoare evidențiate de către site-ul frf.ro.:

1) Csikszereda (L3) – Dinamo București 2-2, 3-3 prel., 6-5 pen. – sezon 2018/19

Poate cel mai mare șoc al deceniului s-a petrecut relativ recent, cu același Rednic de azi pe banca lui Dinamo. Un 0-0 la pauză nu anunța nimic din “nebunia” ce avea să vină! Gazdele au condus cu 2-0 imediat după startul reprizei secunde, dar echipa de L1 a revenit, a egalat și a condus chiar în reprizele de prelungiri. Degeaba! Inimoșii ciucani au anulat diferențele de valoare și s-au impus eroic la lovituri de departajare!

2) Mioveni (L2) – FCSB 0-0, 1-1 prel., 5-4 pen. – sezon 2016/17

În sezonul în care roș-albaștrii au jucat în grupele Europa League au fost scoși din Cupă de Mioveni! O echipă cu parcursuri remarcabile în ultima perioadă în Cupă, care a respectat mereu competiția, Mioveni a condus în prelungiri și s-a impus la penalty-uri chiar dacă i-a avut în față pe Niță, Pintilii sau Adi Popa, pregătiți de Laurențiu Reghecampf! Din păcate pentru ei, argeșenii aveau să piardă în sferturile de finală cu Voluntari.

3) Mioveni (L2) – Dinamo 1-0 – sezon 2014/15

Nici Dinamo n-a scăpat de o eliminare-surpriză în fața Mioveniului! Cu Stoican pe bancă, alb-roșii au fost învinși de golul stranierului-veteran Ayza. Trupa lui Claudiu Niculescu eliminase în faza precedentă Astra, o altă favorită la trofeu, și avea să piardă doar foarte greu în sferturile de finală, 3-4 cu CFR Cluj. Asta după ce în minutul 59 a condus cu 3-0 în meciul disputat la Pitești! Aceeași arenă de unde “câinii” plecaseră cu capul plecat…

4) Poli Timișoara (L2) – Steaua 2-0 – sezon 2011/12

Cu peste 20.000 de oameni în tribune, bănățenii de eșalon secund au eliminat campioana en titre a României după un meci dominat clar. Nici Bourceanu, nici Latovlevici sau frații Costea nu au contat în duelul cu Poli care a punctat prin ambii atacanți din primul 11, Goga și Ricketts. Total neașteptat, în sferturile de finală, tot pe teren propriu, bănățenii aveau să piardă cu Gaz Metan Mediaș, 0-1 cu gol marcat din minutul 8.

5) U Cluj (L2) – UTA Arad 2-1 – sezon 2020/21

Ultima surpriză din top vine chiar din sezonul recent încheiat al Cupei, cu studenții clujeni angrenați într-un meci de tradiție pentru fotbalul românesc și un derby vestic. Deși în L2, Universitatea a condus încă de la pauză și și-a majorat în minutul 73 avantajul, contra unei echipe de prim eșalon care s-a aflat printre remarcatele L1 din sezonul trecut. Tabela a fost închisă de Adi Petre, primul gol la revenirea în fotbalul nostru.

Etichete: meciuri cupa romaniei , cupa romaniei optimi , fcsb cupa romaniei

Unul dintre polițiștii care l-au căutat pe copilul de 2 din Botoșani a povestit momentul în care l-au găsit: Am rămas foarte surprinși

Unul dintre cei trei polițiști care l-au găsit în pădure pe băiețelul de doi ani pentru găsirea...

Russian 'Popeye', 23, with bulging biceps from synthol injections is defeated after only three minutes in MMA contest
Cum arată "Popeye", la 3 ani după ce a recunoscut că și-a injectat ulei de motor pentru a avea bicepși uriași

Caz de dopaj în SuperLigă! A fost depistat pozitiv: ”Sunt uluit!” Reacția conducerii: ”Am rămas fără cuvinte”
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2024)
Gigi Becali s-a convins, după prima etapă din play-off: "Ea e principala adversară, fără să supăr pe nimeni!"
FOTBAL:PREZENTARE BOGDAN ANDONE LA FCSB (5.06.2019)
Își poate face bagajele! Tottenham și-a anunțat unul dintre fundașii centrali că va fi OUT la vară
Tottenham Hotspur FC v Burnley FC, Tottenham Hotspur Stadium, London, United Kingdom - 05 Jan 2024
"Halep, pusă pe jar!" Ce scrie presa internațională despre primul meci al Simonei după suspendare
MIAMI GARDENS FL - MARCH 15: Simona Halep is seen on the practice court during the 2024 Miami Open at Hard Rock Stadium

”Nu putea cere o tragere mai bună”. Ce scriu specialiștii înainte de Simona Halep - Paula Badosa
Wimbledon Tennis Championships, Day 8, The All England Lawn Tennis and Croquet Club, London, UK - 04 Jul 2022
Cauza morții lui Konstantin Koltsov, partenerul Arynei Sabalenka
koltsov
”Dacă l-ai avea pe Mbappe în fața ta, ce sfat i-ai da?”. Luis Figo a răspuns fără ezitare
Video Exclusiv Faza anului în Cupa României! ”A vrut să se prefacă mort?” / ”N-am mai văzut așa ceva”. Ilie Dumitrescu a rămas ”mască”
faza-comica-chindia
Hailey Bieber a pozat doar în lenjerie și a pus pozele pe internet. Soția lui Justin Bieber e protagonista unei campanii ultra senzuale
Un nou transfer pe axa Farul – FCSB: „Se vorbește că Hagi și Gigi Becali au bătut deja palma!"
Motivul pentru care Sepsi nu și-ar fi dat viața pe teren cu FCSB. Afacerea care a „mirosit” urât!
Keanu Reeves a renunțat la părul lung pe care-l avea de ani buni. "De ce arată de parcă are 35 de ani?" - au reacționat imediat fanii
Fosta iubită a lui Dorian Popa, în bustieră albă, o fustă minusculă și cizme până la coapse. Babs strălucește la 41 de ani
Destinul crud al Arynei Sabalenka, al cărei iubit a murit azi-noapte. Și-a pierdut și tatăl, la aceeași vârstă
Salariu de 9.000 € lunar și multe beneficii. Ce trebuie să faci pentru acești bani și în ce țară?
Gigantul francez care deschide o nouă fabrică în România. Investiția extraordinară vine cu sute de locuri de muncă și salarii pe măsură
Tragedie la Miami! A murit iubitul Arynei Sabalenka, la doar 42 de ani
Exclusiv Cine a comis greșeala ”fatală”, care a dus la eliminarea FCSB-ului din Cupă! Ilie Dumitrescu: ”Trebuie să-și asume”