Screenshot 2024-04-23 232543
Exclusiv Corvinul se pregătește de finala Cupei României! Echipament special pentru meciul istoric cu Oțelul
grozav
Video ”Sunt liber la vară”. Gicu Grozav a făcut anunțul, după Petrolul - UTA 1-1
mm-stoica
”E cel mai bun atacant român”. Mihai Stoica nu s-a ferit de cuvinte, după titlul câștigat de FCSB
Etapa 7 Superliga: Politehnica Iasi-UTA Arad
Play-out

Petrolul-Oțelul 1-2. Înfrânți, dar finaliști ai Cupei după 18 ani

21.05.2013, 14:56

Petrolul Ploiești a pierdut primul meci după șase luni fără două zile, scor 1-2 cu Oțelul Galați în returul semifinalelor Cupei României, dar s-a calificat în ultimul act al competiției, după o pauză de 18 ani. Ultima dată când au fost acolo, au și câștigat, împotriva Rapidului.

petrolul otelul-1
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Golul prahovenilor a fost marcat de Jeremy Bokila (56), în timp ce oaspeții au punctat prin Gabriel Paraschiv (8) și Laurențiu Iorga (89 - penalty).

Oțelul a început tare și, preț de o repriză, a dat senzația că ar putea face o minune grație căreia să meargă în finala de pe Arena Națională. Gabriel Paraschiv a deschis scorul în al optulea minut de joc, după o preluare elegantă, pe lângă Geraldo Alves. Profitând de o echipă visătoare a gazdelor, gălățenii au controlat primele 45 de minute, chiar dacă fără mari șanse de gol. Petroliștii au apărut și ei sporadic în careul advers, iar Hamza (15, 32) și Marian Cristescu (40) au ratat ocazii bune. Repriza s-a încheiat cu un șut expediat din lovitură liberă de Gabriel Paraschiv direct în brațele lui Bornescu.

Cosmin Contra, nervos pe parcursul primei reprize, a făcut două schimbări la pauză, iar lui Bokila i-au trebuit numai 11 minute pe teren pentru a-și trece numele pe lista marcatorilor, la scurt timp după o ocazie importantă a oaspeților. Gicu Grozav a ratat și el o șansă importantă de gol (70), dar scorul final, de 1-2, s-a stabilit în urma unui penalty acordat pe final de centralul Cristian Balaj pentru două țineri în careu, la o centrare de pe dreapta. Laurențiu Iorga a transformat (89) și a semnat prima înfrângere a lui Cosmin Contra pe teren propriu ca antrenor în România.

Ploieștenii pregătesc deja fiesta. S-au calificat în finala Cupei după 18 ani, iar ultima dată când erau în ultimul act, câștigau împotriva Rapidului. Ultimul act se joacă pe 1 iunie, pe Arena Națională, între Petrolul și câștigătoarea celeilalte semifinale, dintre CFR Cluj și Astra Giurgiu. În tur, cele două echipe au remizat, scor 0-0.

17 meciuri fără înfrângere avea Cosmin Contra la Petrolul, până în această seară. Ultimul meci pierdut de Petrolul data de pe 23 noiembrie 2012, pe terenul lui Gaz Metan Mediaș.

LIVE TEXT:

Min. 90+3: Fluier final. Petrolul e în finala Cupei României!

Min. 90: De la margine se arată trei minute de prelungire

Min. 89: GOOOOL Oțelul! Laurențiu Iorga transformă lovitura de la 11 metri

Min. 88: Penalty pentru Oțelul! La o centrare înaltă, Romario îl ține pe Sîrghi și Geraldo pe Benga, iar arbitrul Balaj a arătat punctul cu var

Min. 84: Schimbare la Oțelul: iese Ionuț Neagu și intră Jaka Stromajer

Min. 79: Atac petrolist pe partea dreaptă, purtat de Alcenat, dar centrarea acestuia este respinsă în corner de Sîrghi

Min. 70: Ratare mare pentru Petrolul! Grozav este lansat în adâncime şi reuşeşte să le ia faţa fundaşilor adverşi, dar şutul său, dintr-o poziție excelentă, trece peste poarta lui Grahovac

Min. 70: Schimbare la Oţelul: iese Giurgiu şi intră Tudorie

Min 67: Bokila insistă la o minge în careul Oţelului şi recuperează o minge care era ca şi pierdută, dar Hamza alunecă şi nu poate relua balonul

Min. 61: Schimbare la Petrolul: iese Ovidiu Hoban şi intră Soni Mustivar

Min. 59: Înlocuire la Oţelul: iese Paraschiv şi intră Marquinhos

Min. 56: GOOOOL Petrolul! Jeremy Bokila readuce egalitatea pe tabela de marcaj, din centrarea lui Romario, de pe stânga. Noul intrat a punctat cu un șut cu stângul, din prima

Min. 51: Ocazie pentru Oțelul! Astafei a centrat de pe stânga, pentru Neagu, care a încercat o execuţie spectaculoasă, din vole, către colţul lung. Nu a trimis ideal, iar mingea s-a dus cu pământul, până la Filip, care a reluat de la bara a doua, însă portarul Bornescu a închis bine unghiul şi l-a blocat

Min. 46: Două schimbări făcute de Petrolul la pauză: ies Marian Cristescu și Renan, înlocuiți de Jeremy Bokila și Damien Boudjemaa

Min. 46: Începutul reprizei secunde

Min. 45+2: Fluier de pauză

Min. 45+2: Gabriel Paraschiv șutează direct pe poartă dintr-o lovitură liberă de la marginea careului petrolist, dar trimite direct în brațele portarului Bornescu, iar acesta reține fără probleme

Min. 45: De la margine se arată un minut de prelungire pentru prima repriză

Min. 40: Ocazie pentru Petrolul! Marian Cristescu a primit în centrul careului o centrare de pe dreapta, dar șutul său a fost blocat excelent de Filip

Min. 38: După câteva minute în care petroliștii au echilibrat jocul, oaspeții au revenit în atac și continuă să amenințe buturile apărate de Mircea Bornescu

Min. 32: Hamza trage de la marginea careului, dar Grahovac reţine de lângă bară

Min. 25: Romario pătrunde în careu și cade, după un duel cu Sîrghi, dar arbitrul Cristian Balaj lasă jocul să continue, considerând că mijlocașul Petrolului nu a fost faultat

Min. 22:     Cartonaș galben pentru Filip (Oţelul), după un fault din spate comis asupra lui Hoban

Min. 18: Oțelul pleacă pe contraatac, iar Astafei primește o pasă bună de la Ljubinkovic. Pătrunde în careu, dar Alcenat reușește să îl deposedeze, din a doua încercare

Min. 15: Hamza primeşte în careul advers o pasă peste apărătorii gălăţeni, dar se grăbeşte şi trage din prima, cu stângul, cu mult peste poartă

Min. 15: Oaspeţii domină clar în acest prim sfert de oră. Petrolul are probleme în a ieşi din propria jumătate

Min. 13: Ljubinkovic trage puternic, din afara careului, dar pe direcţia portarului Bornescu, iar acesta prinde cu siguranţă

Min. 8: GOOOOL Oțelul! Gabriel Paraschiv deschide scorul pe Ilie Oană. Decarul gălățenilor a preluat frumos, peste Geraldo Alves, s-a întors cu faţa la poartă şi a tras către colţul lung, printre Manasse şi portarul Bornescu

Min. 3: Victoraș Astafei șutează pe jos, de la distanță, dar mingea trece la mică distanță de bara stângă a porții gazdelor

Min. 2: Centrare periculoasă trimisă de gălățeni de pe partea dreaptă, dar mingea ajunge în brațele lui Bornescu, în cele din urmă. Sîrghi s-a lovit de bară și a primit îngrijiri medicale, dar poate continua

Min. 1: Fluier de început al meciului dintre Petrolul Ploieşti şi Oţelul Galaţi, din returul semifinalelor Cupei României. În tur, prahovenii au câştigat cu 3-0, pe terenul oțelarilor

ECHIPELE DE START:

Petrolul (4-2-3-1): Bornescu - Alcenat, Manasse, Geraldo, Grecu - Romario, Hoban - Renan, Cristescu, Grozav - Hamza;
Rezerve: Povilas, Mustivar, Boudjemaa, Bokila, Mojica, Naziri, Guilherme;

Antrenor: Cosmin Contra.

Otelul (4-3-3): Grahovac - Cojoc, Benga, Sîrghi, Ljubinkovic - Filip, Giurgiu, Neagu - Iorga, Paraschiv, Astafei;
Rezerve: Simaitis, Sg. Costin, Tudorie, M. Vidal, Băjenaru, Stromajer, Vancea;

Antrenor: Petre Grigoraș.

Etichete: otelul galati , cupa romaniei , petrolul , petrolul otelul , live text , in direct la digi sport , petrolul otelul live text

Sunt extratereștrii pe K2-18b? Telescopul James Webb a fost îndreptat spre planeta pe care au fost detectate semne de viață

Semne de viață extraterestră au fost observate pe o planetă îndepărtată. Potrivit astronomilor, ei...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

S-a aflat de ce Parma l-a exclus din lot pe Dennis Man! Anunțul făcut în Italia
man
Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!
mm-stoica2
Promovare! Vor juca din nou în prima ligă, la 8 ani de când au marcat întreaga lume a fotbalului
promovare
Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
mm-stoica

Bogdan Lobonț s-a enervat la conferința de presă: ”Nu puteți să-mi spuneți asta!”
Screenshot 2024-04-22 170617
Live Video&Text Poli Iași - UTA 0-0, LIVE VIDEO, ACUM, pe DGS 1. Iacob, eroul arădenilor în prima repriză
FOTBAL: ACSM POLITEHNICA IASI - AFC UTA ARAD, SUPERLIGA SUPERBET (08.12.2023)
Replica surprinzătoare a lui Ioan Varga pentru Gigi Becali, după ce FCSB a câștigat titlul
varga-becali
Marius Măldărășanu, discurs sincer: ”Nu știu dacă voi reuși să fac vreo performanță ca antrenor!”
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU -UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (10.12.2023)
Amal Clooney, într-o rochie mini de peste 20.000 de dolari. Avocata și-a arătat picioarele perfecte la o cină în New York
Omul care a vorbit cu Gigi Becali la 12 noaptea după titlul luat de FCSB: "Coman pleacă 99 la sută!"
Gigi Becali a dezvăluit ce mesaj a primit de la Dan Șucu și ce a făcut Cristi Borcea, după ce FCSB a luat titlul!
Cum arată Tia Carrere la peste 20 de ani de la serialul "Vânătoarea de comori". Într-o rochie scurtă și decoltată, la 57 de ani, actrița pare că a făcut un pact cu timpul
Kanye West, din nou în centrul atenției. Reacții după ce rapperul i-a făcut un „compliment” deplasat Biancăi Censori
De la Smart la Simple: ”Telefonul plictisitor" un nou trend printre tineri. Video
Cum sunt păcăliți șoferii să plătească amenzi care nu le-au fost date de poliție? Cine sunt escrocii
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie
FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi
Video UTA - Oțelul 3-1. Mircea Rednic îl învinge pe Dorinel Munteanu. Arădenii sunt pe doi în play-out
FOTBAL: AFC UTA ARAD - ACS SUPORTER CLUB OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (13.11.2023)

O fetiță de 10 ani a murit din cauza unei amibe mâncătoare de creier. Tragedia s-a întâmplat în vacanță, după o baie în piscină
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”