Miami Open, Day 13, Men's Singles, Florida - 31 Mar 2024
Motivul bizar pentru care Shakira s-a uitat la ”El Clasico”. Nu are nicio legătură cu fotbalul
ESP: Real Madrid v FC Barcelona, Barca La Liga EA Sports, date 32 Lucas Vazquez of Real Madrid celebrates after scoring
Don Florentino mai are un client pe listă după ce la finalul meciului cu City, s-a dus ”glonț” la Lunin
ionel danciulescu
Exclusiv Ionel Dănciulescu, reacție-fulger după ”nebunia” din Botoșani - Dinamo 2-1: ”E interzis ce a făcut!”
LIVE Fotbal European

Video Real Madrid – Rayo Vallecano 2-1. “Galacticii” au urcat pe primul loc în LaLiga. Benzema, golul cu numărul 10

06.11.2021, 23:59

Real Madrid a câștigat meciul de pe teren propriu cu Rayo Vallecano, scor 2-1, în etapa a 13-a din LaLiga, în direct pe Digi Sport 3.

Real Madrid V Rayo Vallecano - La Liga Santander, Spain - 06 Nov 2021
Meciul Real Madrid – Rayo Vallecano. Foto: Profimedia.
  • SuperLiga: ”U” Cluj - Poli Iași, miercuri, 16:45, DGS 1

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

Real Madrid a urcat pe primul loc în clasament, în timp ce Rayo riscă să piardă poziția a șasea.

Toni Kroos, desemnat omul meciului

Rayo a început curajos pe arena “Santiago Bernabeu”. Alvaro Garcia a scăpat singur spre poartă, dar a șutat modest.

Real Madrid a avut două goluri anulate de către arbitru, dar al doilea a fost validat după consultarea sistemului VAR.

În minutul 5, reușita lui Vinicius Jr a fost anulată pentru un ofsaid clar la Benzema. În minutul 14, Toni Kroos a înscris cu un șut din careu, gol validat după consultarea VAR.

Karim Benzema a fost aproape de un gol spectaculos în minutul 35, când a trimis mingea peste portarul Dimitrievski, dar și puțin peste bara transversală.

Real Madrid a deschis scorul în minutul 39, prin Karim Benzema. Atacantul francez a înscris golul cu numărul 10 în acest sezon din LaLiga, fiind golgheterul competiției.

Un minut mai târziu, Benzema putea să bifeze “dubla”, dar n-a putut să înscrie din câțiva metri, cu o lovitură de cap. Scorul la pauză a fost 2-0.

“Galacticii” s-au jucat cu ocaziile în repriza a doua

În minutul 51, Vinicius Jr a fost aproape de un gol de poveste, după ce a plecat de la jumătatea terenului, a driblat mai mulți adversari și a șutat către colțul lung, dar Valentin a interceptat mingea în apropierea liniei porții.

O altă ocazie imensă pentru Real Madrid a fost semnată de către Marco Asensio, în minutul 54. Mijlocașul spaniol a scăpat singur cu portarul și a încercat să-l lobeze pe Dimitrievski, care a blocat mingea cu mâna.

Spectacolul a continuat pe “Bernabeu”, iar Vinicius Jr și Ferland Mendy au pasat cu călcâiul la faza în care Benzema a șutat aproape de vinclul porții, în minutul 61.

Falcao, gol și accidentare pe "Bernabeu"

Radamel Falcao, golgheterul lui Rayo, a fost introdus pe teren în minutul 69 și a avut un impact rapid, reușind să înscrie în minutul 76, cu o lovitură de cap.

Falcao are cel mai bun procentaj goluri marcate/minute jucate din LaLiga, înscriind la fiecare 67 de minute (5 goluri în acest sezon).

Atacantul columbian în vârstă de 35 de ani s-a accidentat și a fost înlocuit câteva minute mai târziu.

În ultimele zece minute, Rayo Vallecano a presat și a creat pericol la poarta lui Courtois, iar fanii “galacticilor” și-au fluierat favoriții.

Oaspeții puteau să dea lovitura în prelungiri, dar Toni Kroos a respins mingea din apropierea liniei porții, în urma unui corner.

VIDEO | Rezumatul meciului Real Madrid - Rayo Vallecano 2-1

După victoria cu 2-1, Real Madrid e lider în LaLiga, dar poate pierde această poziție dacă Real Sociedad se va impune duminică, în deplasare, cu Osasuna.

Clasamentul în LaLiga

Real Madrid - Rayo Vallecano 2-1 (Kroos 14', Benzema 39' / Falcao 76'), pe Digi Sport 3

Min. 90+4: S-a încheiat meciul! Real Madrid a avut emoții mari pe final de meci, dar câștigă meritat.

Min. 90+1: Ocazie mare pentru Rayo! În urma unui corner, Toni Kroos a respins mingea din apropierea liniei porții.

Min. 83: Dublă schimbare la Real Madrid! Au ieșit Asensio și Benzema, au intrat Vazquez și Hazard.

Min. 81: Se aud fluierături pe arena "Santiago Bernabeu". Fanii "galacticilor" sunt nemulțumiți de evoluția echipei în ultimele minute.

Min. 80: Dublă schimbare la Rayo! Au ieșit Saveljich și Falcao (accidentat), au intrat Pozo și Guardiola.

Min. 76: GOL pentru Rayo Vallecano! 2-1! A înscris Radamel Falcao, cu o lovitură de cap, după centrarea perfectă a lui Alvaro Garcia.

Min. 75: Bară pentru Rayo! Bebe a șutat din afara careului, dar Courtois a fost salvat de bară.

Min. 71: Ocazie pentru Real Madrid! Asensio a primit pasa de la Carvajal, în careu, și a șutat pe lângă poartă.

Min. 69: Schimbare la Rayo: a ieșit Nteka și a intrat Radamel Falcao.

Min. 61: Ocazie pentru Real Madrid! Ferland Mendy a primit o pasă cu călcâiul de la Vinicius, în careu, a trimis la rându-i cu călcâiul pentru Benzema, care a șutat aproape de vinclul porții.

Min. 60: Dublă schimbare la Rayo Vallecano! Au ieșit Trejo și Palazon, au intrat Bebe și Unai Lopez.

Min. 54: Ocazie imensă pentru Real Madrid! Asensio a scăpat singur cu portarul și a încercat să-l lobeze pe Dimitrievski, care a blocat mingea cu mâna.

Min. 51: Ocazie mare pentru Real Madrid! Vinicius Jr a fost aproape de un gol de poveste, după ce a plecat de la jumătatea terenului, a driblat mai mulți adversari și a șutat către colțul lung, dar Valentin a interceptat mingea în apropierea liniei porții.

Min. 46: A început repriza a doua! Nicio schimbare în cele două echipe.

Min. 45: S-a încheiat prima repriză!

Min. 40: Ocazie mare pentru Real Madrid! Vinicius Jr a șutat către colțul lung, portarul Dimitrievski a respins mingea în față, dar Benzema n-a putut să înscrie din câțiva metri, cu o lovitură de cap.

Min. 39: GOL pentru Real Madrid! 2-0! A înscris Karim Benzema, după centrarea perfectă a lui David Alaba.

*Benzema a înscris golul cu numărul 10 în acest sezon din LaLiga, fiind golgheterul competiției.

Min. 38: Ocazie pentru Real Madrid! Eder Militao a centrat în forță, mingea l-a atins pe Comesana și s-a dus către vinclul porții, dar Dimitrievski a fost atent și a respins mingea în corner.

Min. 35: Ocazie pentru Real Madrid! Carvajal a centrat perfect din dreapta pentru Benzema, care a încercat un lob din 6 metri, dar mingea s-a dus puțin peste poartă.

Min. 29: Cartonaș galben pentru Toni Kroos!

Min. 24: Ocazie pentru Real Madrid! Asensio a șutat din careu către colțul lung, dar portarul a respins mingea.

Min. 15: GOL pentru Real Madrid! 1-0! După consultarea sistemului VAR, reușita lui Toni Kroos a fost validată. A fost pasa decisivă a lui Asensio.

Min. 14: Încă un gol anulat pentru Real Madrid! Toni Kroos a înscris cu un șut din careu, dar arbitrul asistent a ridicat fanionul pentru un ofsaid la Vinicius Jr, la faza premergătoare golului.

Min. 5: Gol anulat pentru Real Madrid! Carvajal a centrat pentru Benzema, care i-a pasat decisiv lui Vinicius Jr, în fața porții. Reușita brazilianului a fost anulată pentru un ofsaid clar la Benzema.

Min. 1: Ocazie pentru Rayo Vallecano! Alvaro Garcia a scăpat singur spre poartă, a pătruns în careu, dar a șutat modest către colțul lung, cu stângul

Update 22:00 A început meciul!

Echipele de start

• Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Alaba, Mendy - Camavinga, Casemiro, Kroos - Asensio, Benzema (cpt), Vinicius Jr
  • Rayo: Dimitrievski - Balliu, Saveljich, Catena, Fran Garcia - Valentin, Comesana (cpt) - Palazon, Trejo, Alvaro Garcia - Nteka.

Radamel Falcao, golgheterul lui Rayo Vallecano, este doar rezervă.

Real Madrid - Rayo Vallecano, Digi Sport 3

Rayo Vallecano, în schimb, se află pe locul șase, de Conference League, cu 20 de puncte acumulate în 11 runde.

Real Madrid vine la partida cu Rayo după două victorii consecutive, 2-1 cu Elche în campionat și 2-1 cu Șahtior Donețk, în grupele Champions League, partidă în care Karim Benzema a reușit o ”dublă” și a marcat golurile 1000, respectiv 1001 ale clubului în principala competiție continentală.

De partea cealaltă, Rayo Vallecano a remizat etapa trecută cu Celta Vigo, 0-0, în timp ce, acum două runde, a învins-o pe FC Barcelona cu 1-0.

Etichete: real madrid , rayo vallecano , real madrid-rayo , laliga , meciuri la liga , meciuri real madrid , la liga etapa 13

Ciolacu îi cere lui Piedone să se retragă din cursa pentru Capitală: „Fac un apel la un prieten de-al meu”

Liderul PSD, premierul Marcel Ciolacu, a făcut, marți, un apel către Cristian Popescu Piedone...

ali-hebaiti11
Mai dur nu se putea! A venit ”nota de plată”, după gestul golănesc fără precedent făcut de un luptător către fata din ring

Luptătorul suspendat pe viață pentru gestul golănesc pe care l-a făcut către fata din ring a rupt tăcerea! Mai rău a făcut
ali-hebaiti13
”Atacantul de 20 de milioane de euro” a semnat cu Rapid, dar a ajuns la FCSB: ”Recunosc. 600.000 de euro”
Screenshot 2024-04-22 at 16.35.01
Și-a recuperat portofelul după opt luni și a rămas fără cuvinte când a văzut ce e în el: ”Nu s-ar întâmpla nicăieri în lume”
Screenshot 2024-04-22 at 18.33.55
Imaginile care schimbă totul! Tehnologia spaniolilor arată că golul lui Yamal din El Clasico trebuia validat
gol-barcelona

Valeriu Iftime, convins că FC Botoșani nu va retrograda, după victoria cu Dinamo. ”O adrenalină incredibilă”
iftime 18
Video ”Deja este penibil”. Dennis Politic nu s-a ferit de cuvinte, după Botoșani - Dinamo 2-1
Screenshot 2023-11-06 204621
Live Video&Score Arsenal - Chelsea 1-0, ACUM, pe Digi Sport 1. ”Tunarii”, în avantaj la pauză
Leandro Trossard of Arsenal celebrates his goal to make it 0-1 Arsenal, during the Premier League match Wolverhampton Wanderers vs Arsenal at Molineux, Wolverhampton, United Kingdom, 20th April 2024(Photo by Cody Froggatt/News Images)
Val de comentarii acide după ce o mireasă a dezvăluit ce le-a cerut invitaților la nunta ei: „Acest trend trebuie să înceteze!”
Amenințări cu plângeri penale. Edi Iordănescu și Cristi Săpunaru, păcăliți cu zeci de mii de euro
Avem primele imagini cu Adrian Mititelu jr., după ce a fost în comă 10 ore! Cum arată acum fiul lui Adrian Mititelu senior
Anne Hathaway, pusă să se sărute cu câte 10 bărbați la audiții: "Nu eram entuziasmată. Mi se părea groaznic"
Raluka, trup de zeiță într-o ținută făcută doar din ațe. Fanii au complimentat-o imediat: „Cea mai frumoasă!”
Halep, încăpățânarea costă: cum plătește Simona prețul după ce l-a ignorat pe Ion Țiriac
Ucraina are nevoie de 6 sisteme de rachete Patriot. Grecia și Spania au dat unul. Ce face România?
Complet interzis în România în această perioadă, te trezești cu caz penal și îți confiscă tot
EXCLUSIV. Când aflăm dacă Simona Halep va face parte din echipa României la JO de la Paris. Anunțul directorului general al Federației Române de Tenis
Luka Modric a decis! Unde vrea să își încheie cariera: ”Vreau! Pentru că o merit!”
Real Madrid v Rayo Vallencano, La Liga 2018-19, Football, Estadio Santiago Bernabeu, Madrid, Spain - 15 Dec 2018

El e pensionarul care susține că are vârsta biologică a unui bărbat de 38 de ani. Ce face zilnic pentru "a întineri" și care e scopul lui suprem
Cum arată cu adevărat o furnică. Fotografia care a cucerit internetul: „E incredibil! Pare un monstru”