Mesajul emoționant al lui Edi Iordănescu, după ce Moruțan s-a accidentat grav și va rata EURO
Video I s-a fixat termen limită lui Edi Iordănescu. Selecționerul, obligat să dea un răspuns legat de viitorul său
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - SC OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (02.03.2024)
Etapa 6 Superliga: UTA Arad-Otelul Galati
Voluntari Voluntari
0 - 0
FCSB FCSB
Du 07.11.2021 21:30

FC Voluntari - FCSB 0-0. Ilfovenii întrerup seria de victorii ale roș-albaștrilor

07.11.2021, 23:25

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Partida dintre FC Voluntari și FCSB din etapa 15 din Liga 1 s-a încheiat cu o remiză albă, scor 0-0, însă ocaziile de gol nu au lipsit.

FC Voluntari a avut prima ocazie importantă a partidei. Meleke i-a pasat foarte bine lui Adam Nemec care a șutat cu dreptul din apropierea porții lui Vlad, dar tentativa sa a fost blocată de apărarea roș-albaștrilor.

În minutul 38, Oaidă și-a încercat norocul cu un șut de la distanță, dar balonul a trecut mult pe lângă poarta apărată de Mihai Popa.

Din prima repriză au lipsit ocaziile importante, dar partida a căpătat dinamică în cea de-a doua parte.

În minutul 47, Octavian Popescu i-a pasat în lateral lui Olaru care a expediat un șut plasat puțin pe lângă poartă.

Ion Gheorghe a șutat de la distanță în minutul 50, dar nu a nimerit spațiul porții apărate de Andrei Vlad.

Același Ion Gheorghe a șutat din unghi în minutul 63, dar Andrei Vlad a respins în afara terenului. Tot Gheorghe a fost cel care a executat cornerul, iar Gabi Tamaș a reluat periculos cu capul peste poarta celor de la FCSB.

Ion Gheorghe a centrat de la colțul terenului pentru Marcelo Lopes, dar șutul acestuia a fost blocat. Balonul a ajuns la Meleke, aflat într-o poziție ideală, dar execuția sa a lăsat de dorit.

Marcelo Lopes a reușit să trimită balonul în plasa porții lui Andrei Vlad, dar reușita nu a fost validă pentru că jucătorul celor de la FC Voluntari a fost surprins în ofsaid.

În clasamentul Ligii 1, FCSB se află pe locul doi, cu 31 de puncte, la opt puncte în spatele liderului CFR Cluj. De cealaltă parte, FC Voluntari este pe locul cinci, cu 25 de puncte.

VIDEO Rezumatul partidei FC Voluntari - FCSB 0-0

FC Voluntari - FCSB | LIVE VIDEO, ora 21:30, pe Digi Sport 1. Statistici și confruntări directe

Cele două formații trebuiau să se întâlnească recent în optimile de finală ale Cupei României, însă focarul de COVID-19 de la FCSB a făcut ca partida să nu se mai dispute, iar FC Voluntari a câștigat la ”masa verde”. Per total, din cele 12 confruntări directe, trupa lui Edi Iordănescu s-a impus în șase rânduri, trei victorii le-au revenit ilfovenilor, iar trei jocuri s-au încheiat la egalitate.

• Rață și Costin, cu câte patru goluri, sunt cei mai buni marcatori ai lui FC Voluntari, în timp ce Tănase, Keșeru și Octavian Popescu sunt golgheterii FCSB-ului, de asemenea cu câte patru reușite.
  • 2 este poziția ocupată de FCSB în clasamentul Ligii 1, cu 30 de puncte. 6 este locul lui FC Voluntari înaintea partidei, cu 24 de puncte.

"FC Voluntari arată foarte bine, cu un antrenor cu experiență bogată, care a arătat multe lucruri bune. A adus o doză importantă de încredere echipei. Se vede că au încredere, construiesc o identitate. I-am văzut și mi-a plăcut ce am văzut, chiar și atunci când au pierdut.

Să nu uităm de seria extraordinară pe care au avut-o. Vin după niște momente nu tocmai fericite, dar echipa a jucat. La Cluj au făcut un meci foarte bun, defensiv toți jucătorii au fost angrenați. Au jucători care au calitate, e o echipă care poate fi și creativă", a spus Edi Iordănescu la conferința de presă premergătoare meciului.

Schimbare Voluntari

Fulop este introdus în locul lui Ion Gheorghe.

• 90+1 cg cg
    Cartonaş galben Voluntari

Lopes este sancționat.

• 90 oc oc
    Ocazie Voluntari

Ion Gheorghe șutează cu piciorul stâng, Andrei Vlad respinge în față, iar Marcelo Lopes reușește să înscrie, dar golul nu este valid pentru că jucătorul de la FC Voluntari s-a aflat în ofsaid.

• 88 s s

Tavares este introdus în locul lui Rață.

• 85 s s
    Schimbare FCSB

Perianu este introdus în locul lui Șut.

• 85 s s

Cordea este introdus în locul lui Octavian Popescu.

• 83 oc oc

Ion Gheorghe centrează de la colțul terenului pentru Marcelo, șutul acestuia este blocat, balonul ajunge la Meleke, aflat într-o poziție foarte bună, dar execuția sa este slabă.

• 77 cg cg
    Cartonaş galben FCSB

Octavian Popescu este sancționat.

• 77 s s

Ov. Popescu este introdus în locul lui Haruț.

• 77 cg cg

Tănase este sancționat.

• 69 cg cg

Șut este sancționat.

• 66 s s

Keșeru este introdus în locul lui Budescu.

• 66 s s

Gheorghe este introdus în locul lui Olaru.

• 64 oc oc

Ion Gheorghe execută un corner, iar Gabi Tamaș reia cu capul peste poarta lui Vlad.

• 63 oc
    Ocazie

Ion Gheorghe șutează din unghi, însă Andrei Vlad respinge în afara terenului.

• 54 s s

Lopes este introdus în locul lui Costin.

• 50 oc oc

Ion Gheorghe șutează de la distanță, dar nu nimerește spațiul porții apărate de Andrei Vlad.

• 47 oc oc
    Ocazie FCSB

Octavian Popescu i-a pasat în lateral lui Olaru, care trimite un șut plasat puțin pe lângă poartă.

• 38 oc oc
    Ocazie FCSB

Oaidă își încearcă norocul cu un șut de la distanță, dar balonul trece pe lângă poarta lui Popa.

• 17 cg cg

Briceag este sancționat.

• 12 cg cg

Budescu este sancționat după o intrare dură asupra lui Popa.

• 11 fm
    Fază meci

Budescu cade în careu și cere penalty după o intervenție a lui Costin.

• 9 oc oc

Meleke îi pasează foarte bine lui Adam Nemec care șutează cu dreptul din apropierea porții, dar tentativa sa este blocată de apărarea roș-albastră.