Sepsi - CFR Cluj, LIVE VIDEO, de la 20:30 pe Digi Sport 1. Cu o victorie, ardelenii urcă pe locul 2
mutu sapca
Adrian Mutu ”a răbufnit” înainte de Sepsi - CFR Cluj
chicpiu
La 34 de ani, poate fi marea surpriză a României la EURO 2024: ”Cred că va fi luat în calcul”

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Astra și Sepsi au remizat la Giurgiu, scor 2-2, după ce oaspeții au egalat la ultima fază a meciului prin Safranko.

Echipa lui Bogdan Andone a deschis scorul prin Valentin Gheorghe, care a înscris cu capul după o centrare a lui Bruno. Bucuria gazdelor a durat doar nouă minute. Bouhenna a egalat după o greșeală în defensiva gazdelor.

Tot Gheorghe a dus scorul la 2-1, în debutul reprizei secunde, după o acțiune personală. ”Eroul” Astrei nu a terminat meciul pe teren. A văzut două galbene în minutele 84 și 87 și a fost trmis mai devreme la cabine.

Sepsi a profitat de superioritatea numerică și a atacat în ultimele minute ale partidei. Safranko a marcat după ce a fost lăsat liber în careu la ultima fază a meciului. Meciul s-a terminat 2-2, iar cele două echipe rămân fără victorie în noul sezon.

De partea cealaltă, Sepsi continuă să aibă un program dificil. În primele două runde, covăsnenii au întâlnit vicecampioana Universitatea Craiova (0-1) și campioana CFR Cluj (1-1), acumulând un singur punct.

"În a treia etapă întâlnim tot o echipă de play-off, o echipă cu jucători valoroşi precum Budescu, Alibec, Răduţ, Lazar şi aşa mai departe. Nu întâmplător Astra e mereu în play-off în ultimele ediţii ale Ligii I. Aşa că ne aşteaptă o partidă dificilă.

Noi avem însă datoria ca, după cele două jocuri mai puţin reuşite din punct de vedere al rezultatelor, să mergem acolo şi să dăm ce avem mai bun pentru a câştiga puncte", a spus Leo Grozavu, antrenorul lui Sepsi, înainte de meci.

Astra și Sepsi s-au mai întâlnit de opt ori în Liga 1, înregistrându-se patru victorii ale giurgiuvenilor, trei remize și o victorie a covăsnenilor.

În sezonul precedent, Astra a încheiat pe locul 3, în timp ce Sepsi a terminat pe poziția a noua. De asemenea, trupa lui Leo Grozavu a disputat și finala Cupei României, pierdută împotriva lui FCSB, scor 0-1.

Sepsi Sepsi
  • 90+5 fr2

Final de meci!

• 90+5 g g

GOOOL Sepsi! Safranko egalează la ultima fază. Golofca centrează în careu, Mitrea deviază către Safranko, lăsat liber în careu, iar acesta nu-l iartă pe Lazar.

• 88 s s

Iese Alibec, intră Găman.

• 88 oc oc

Ocazie pentru Astra! Alibec și Balaure scapă spre poartă, șeptarul încearcă să trimită în centru către colegul său, dar mingea este respinsă.

• 87 cgr cgr

Gheorghe vede al doilea galben și este eliminat de Iulian Călin.

• 84 cg cg

Cartonaș galben pentru Valentin Gheorghe.