Reacția francezilor, după ce Alexi Pitu a semnat cu noua echipă
articol scris de Digi Sport20.01.2025, 15:40
După aproape șase luni în care a fost liber de contract, Alexi Pitu (22 de ani) și-a găsit un nou angajament.

Europa League: FC Porto - AS Roma, joi, 22:00, DGS 2
Europa League: PAOK - FCSB, joi, 22:00, DGS 1
Duminică, 19 ianuarie, USL Dunkerque l-a prezentat oficial pe fotbalistul crescut în academia lui Gheorghe Hagi.
Alexi Pitu a fost numit un ”transfer inteligent” de către francezi
La scurt timp după ce Alexi Pitu a fost anunțat ca fiind noul jucător al celor de la Dunkerque, presa din Franța a analizat mutarea.
Cei de la Foot National nu s-au ferit și i-au lăudat pe ”alb-albaștri” pentru transferul reușit, chiar dacă au scos în evidență faptul că românul nu a mai jucat de 6 luni.
”Transfer inteligent pentru surpriza din a doua divizie franceză. a doua zi după înfrângerea cu 1-0 de la Lorient, Dunkerque a anunțat transferul lui Alexi Pitu. Liber de contract de la retrogradarea administrativă a Girondins de Bordeaux în National 2, vara trecută, atacantul a acceptat oferta. După șase luni fără club, românul revine”, a notat sursa menționată.

În acest moment, noua echipă a lui Pitu este pe locul al patrulea în divizia secundă, la doar 4 puncte de liderul Lorient (37 de puncte).

- 700 de mii de euro este cota de piață a lui Alexi Pitu, potrivit Transfermarkt.
Alexi Pitu: ”Obiectivul meu acum este să mă antrenez puțin, pentru că în ultimele luni nu am jucat”
Alexi Pitu a oferit și primul interviu pentru site-ul clubului. Fotbalistul de 22 de ani a vorbit la superlativ despre Dunkerque, dar a recunoscut că are nevoie de timp până să fie apt de joc.
”Numele meu este Alexi Pitu și vin din România. Am 22 de ani, iar ultimul meu club a fost Girondins de Bordeaux. Poziția mea este de mijlocaș ofensiv.
Cred că acest proiect mă va ajuta să mă dezvolt ca și fotbalist, mai ales că sunt tânăr și aici sunt foarte mulți jucători tineri. Echipa este într-un moment foarte bun și sper că o să-i ajut.
De fiecare dată când am jucat contra Dunkerque au fost meciuri dificile, mai ales că jucătorii sunt buni, iar stilul de joc este dificil. Îmi place stadionul, nu este mare, dar este foarte frumos.
Obiectivul meu acum este să mă antrenez puțin, pentru că în ultimele luni nu am jucat, apoi să joc cât mai mult și să ajut echipa”, a spus Alexi Pitu.
Etichete: franta , transfer , dunkerque , ligue 2 , alexi pitu
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Convorbirea telefonică dintre preşedinţii rus, Vladimir Putin, şi american, Donald Trump, a arătat...

