bucurie 1
Video Corvinul a produs surpriza! De când nu mai jucase o echipă de Liga 2 în finala Cupei României
florin maxim
Video Florin Maxim, discurs de mare campion după ce Corvinul s-a calificat în finala Cupei României
adrian mutu
Video Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”

S-au încheiat 16-imile Cupei României. Sistemul tragerii la sorți pentru optimi

25.10.2016, 18:17

Foresta - Steaua 1-2. Victoria Stelei de la Suceava a pus apăt fazei 16-imilor de finală din Cupa României. În următoarea fază vom avea parte de 7 meciuri între echipe care fac parte din Urna A și Urna B, iar al 8-lea se va disputa între două componente ale Urnei B.

trofeu-cupa-romaniei
  • SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Pentru jocurile din optimile de finală, sferturi de finală şi semifinale, echipele calificate vor fi repartizate în aceleaşi urne valorice ca şi în cadrul 16-imilor, tragerea la sorţi urmând să se efectueze în mod similar.

Jocurile din 16-imile, optimile şi sferturile de finală se dispută, în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent.

CS Afumaţi (Liga 2)

La fel ca și până acum, cele mai interesante partide din Cupa României sunt transmise ÎN DIRECT pe Digi Sport 1.

Rezultatele din 16-imi

Joi, 27 octombrie

CS Balotești - Viitorul 0-4

Au marcat: Hodorogea '15, Nimely '23, '35, Vînă '79

ECHIPELE:

Balotești: Fulga - Dedu, Marciuc, Flămânzeanu, N. Filip - Antoche, N. Ion - Cl. Herea, I. Sandu (cpt.), V. Andrei - Bâtfoi
Antrenor: Cornel Nica

Viitorul: Buzbuchi - S. Rădoi, Hodorogea, Carp, Mitache - Neniţă, B. Vasile, Purece - Vînă, Nimely, Cicâldău
Antrenor: Gheorghe Hagi

CS Afumaţi (L2) - FC Botoşani 1-0

A marcat: V.Olariu (min.39)

Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (L3) - Astra Giurgiu 0-1
A marcat:
Gheorghe (29)

Foresta Suceava (L2) - Steaua 1-2 ('18 M. Matei / '9 O. Popescu, '47 Aganovic)

ECHIPELE:

Steaua (4-3-3): Niță - Ov.Popescu, Mitrea, Toșca, Dan Popescu - Achim, Muniru, Aganovic - Enache, Tudorie, Chitoșcă

Rezerve: Stăncioiu, Simion, Pintilii, Man, Mihalcea, Enceanu, Onțel

Antrenor: Laurențiu Reghecampf

Foresta Suceava (4-3-3): Hîntășcu - Bălan, Lung, Mutu, Semeghin - Dumitru, Drugă, Stănescu - Rusu, Matei, Căinari

Rezerve: Niga, Masella, Avram, Bujor, Dănilă, Mihălăchioae, Cerlincă

Antrenor: Cristi Popovici

Dinamo s-a calificat în optimile Cupei României după ce a învins echipa a doua a clubului. Jucătorii lui Ioan Andone s-au impus cu 2-1 pe Ştefan cel Mare, unde gazdă a fost Dinamo II.

Dinamo a început ezitant duelul din 16-imile Cupei României cu echipa a doua a clubului. Daniel Popa a ratat singur cu portarul dup 14 minute. În replică, dinamoviştii mici au cerut penalty la un henţ în careu al lui Maric. La pauză a fost 0-0, iar suporterii i-au arătat lui Andone că şi-au pierdut răbdarea.

La zece minute de la reluare, echipa mare a dinamoviştilor a deschis scorul cu ajutorul autogolului lui Groza. Jucătorii lui Laurenţiu Diniţă au egalat zece minute mai târziu, la execuţia deviată a lui Tîrcoveanu.

Patrick Petre a refăcut repede avantajul pentru Dinamo, după o fază creată de Gnohere şi Rotariu. Dinamo II putea egala la ultima fază a meciului, însă jucătorii lui Andone s-au calificat în optimile Cupei României.

Pentru Dinamo urmează derby-ul din campionat cu Astra, în direct la Digi Sport 1, sâmbătă, de la ora 20:30. Fazele video sunt ÎN TIMP REAL pe digisport.ro și m.digisport.ro!

LIVE SCORE

Dinamo II (L3) - Dinamo 1-2

Min. 90+2: OCAZIE MARE DINAMO II! Puștii lui Diniță luptă până în ultimul moment, iar la ultimul corner al meciului, Moldoveanu are șansa să egaleze, însă defensiva oaspeților a blocat în ultimul moment

Min. 79: GOL DINAMO! Acțiune rapidă de atac a oamenilor lui Andone, apărarea adversă este surprinsă, iar Patrick Petre înscrie simplu, din fața porții

Min. 65: GOL DINAMO II! Avem suspans în Ștefan cel Mare! Tîrcoveanu egalează cu un șut din afara careului, deviat de Nedelcearu în poarta lui Cobrea

Min. 55: GOL DINAMO! Roberto Anghel greșește nepermis, Patrick Petre vine din spate și profită, trimite în fața porții, iar portarul respinge în Groza, care trimite în proprie poartă

Min. 46: Începutul reprizei secunde.

Min. 45: Pauză pe stadionul din Șoseaua Ștefan cel Mare, acolo unde Dinamo II și Dinamo se află la egalitate, scor 0-0.

Min. 28: Dinamo II a cerut un penalty, după ce Maric a atins mingea cu mâna în careu. La scurt timp, portarul Cobrea a avut o intervenție asupra lui Ion Gheorghe.

Min. 1: Fluier de start al meciului dintre Dinamo II și Dinamo, din 16-imile de finală ale Cupei României. La prima echipă sunt titulari mijlocașul Patrick Petre și fundașul dreapta Bernhard Janeczek, cel din urmă făcându-și debutul în tricoul alb-roșu sub comanda lui Ioan Andone.

Echipele de start:

Dinamo II: Eșanu - Anghel, Georgescu, Ciobotariu, Groza - Dudea, Vlad - Dulca, Tîrcoveanu, I. Gheorghe - Neață;
Antrenor: Laurențiu Diniță;

Dinamo: Cobrea - Janeczek, Nedelcearu, Maric, Filip - Mahlangu, Șerban - Petre, Popa, Olteanu - Gnohere;
Antrenor: Ioan Andone.

Chindia Târgovişte (L2) - ACS Poli Timişoara 0-2

A marcat: Doman 30, 54

Echipele de start

Chindia: Meilă - Dr. Pătru (cpt.), Vătavu, C. Dinu, Martac - Andr. Neagoe, Honciu, L. Mihai, Cr. Neguţ - C. Anton, Cherchez

Rezerve: Aioani - Bg. Dinu, Pencea, PArghel, Crinel Stoica, Nisipeanu, Rosciugă
Antrenor: Nicolae Croitoru

ACS Poli: Curileac - Bg. Străuţ, Şeroni, Cînu, L. Novak, Bărbuţ, Artean, Fernando Llorente, Cârstocea, Doman, Oct. Drăghici

Rezerve: Smaranda - Fridrich, Bocşan, Mailat, Vraciu, Sîntean, I. Roşu
Antrenor: Ionuţ Popa

Unirea Tărlungeni (L2) - ASA TÂRGU MUREŞ 0-5

Au marcat: Ciprian Rus 9, 51, 65, Al. Ioniţă I 41, Deaconu 57

CSN Cetate Deva (L3) - GAZ METAN MEDIAŞ 1-7
Au marcat: Tecsi 21 / Bic 42, 57, Cr. Danci 45, Axente 52, 59, Al. Zaharia 79, Buziuc 86

Academica Clinceni (L2) - FC VOLUNTARI 1-5
Au marcat: C. Gheorghe (min.17) - Ad. Bălan (min.15, min.32), Cernat (min.21), G. Deac (min.63, min.71)

DACIA UNIREA BRĂILA (L2) - Concordia Chiajna 1-0
A marcat: C.Neagu 31 - penalty

Olimpia 2010 Satu Mare (L2) - CS MIOVENI (L2) 1-3
Au marcat: Luduşan 87 / Alin Popa 46, Ayza 59, Rădescu 68

Metalurgistul Cugir (L3) - CSM POLI IAŞI 0-2
Au marcat: Frăsinescu 52, Andrei Cristea 62

## Jocurile din "şaisprezecimile", "optimile" şi "sferturile de finală" se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent.

## În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.

Nu a fost loc de surprize în primele patru partide ale 16-imilor Cupei României. Formaţiile din Liga 1, CFR Cluj, Pandurii şi CS U Craiova, s-au impus contra adversarelor din Liga a II-a, iar o altă divizionară secundă, Luceafărul Oradea, a trecut de gruparea din Liga a III-a, Metalosport Galaţi.

CFR Cluj, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în optimile de finală, după 1-0 cu CSM Râmnicu Vâlcea. Omrani a adus victoria ardelenilor, într-un meci în care echipa lui Vasile Miriuţă a avut doi jucători eliminați.

În celălalt meci jucat la prânz, Luceafărul Oradea a trecut cu 1-0 de Metalosport Galați, graţie reuşitei lui Arnăutu.

Pandurii Târgu Jiu s-a calificat fără probleme în optimi, după victoria cu 3-0 de pe terenul lui ASU Poli Timişoara. Valentin Alexandru, Obodo, din penalty, şi Bunoza au marcat pentru echipa lui Petre Grigoraş.

În ultima partidă a zilei, CS U Craiova a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de divizionara secundă, Sepsi Sfântu Gheorghe, într-o partidă disputată pe teren neutru, la Braşov. Andrei Ivan, în minutul 100, a adus calificarea echipei lui Gheorghe Mulţescu în optimile competiţiei.

Miercuri, 26 octombrie se vor juca zece meciuri, între care şi cel dintre Dinamo şi Dinamo II, iar pe 27 octombrie vor avea loc ultimele trei confruntări, printre care şi meciul Foresta Suceava - FC Steaua Bucureşti.

Marţi 25 octombrie

CSM Rm. Vâlcea (L2) - CFR CLUJ 0-1
A marcat: Omrani 11.
Eliminați: C. Ene 70 și Omrani 90 (ambii de la CFR Cluj)

INFO: Partida de la Vâlcea a fost urmărită din tribune de Kyros Vassaras, președintele CCA

CSM Rm. Vâlcea: Cabuz - Samson, Pârvulescu, Munteanu, Bușu - Neag, Cristea - Ceapă, Geantă, Drăghici - Dina

CFR Cluj: Mincă - Lopes, Mureșan, Ene, Camora - Gomelt, Ruiz - Sorsa, Negruț, Păun - Omrani

Metalosport Galaţi (L3) - LUCEAFĂRUL ORADEA (L2) 0-1
A marcat:
Arnăutu 65

ASU Poli Timişoara (L2) - PANDURII TÂRGU JIU 0-3
Au marcat: V. Alexandru 39, Obodo 47-penalty, Bunoza 90.

ASU Poli: Gkakos - Stefanovic, Telescu, Todorov, Taub - M. Stancu - Vucea, Dănăriciu, Giuricic, D. Mărgărit - Blănaru
Antrenor: Sorin Brindescu

Pandurii: R. Stanca - Ungurușan, Pițian, Vasiljevic, Bunoza - Obodo, Voiculeț - V. Munteanu, Herea, A. Pîrcălabu - V. Alexandru
Antrenor: Petre Grigoraș.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (L2) - CS U CRAIOVA 0-1
A marcat: A. Ivan 100.
Eliminat: Ene 117

Sepsi Sf.Gheorghe: Niczuly – Burlacu, Ursu, Damian, Tepes Bobu, Mitra, Minciună, Plămadă, Huiban, Ene, Hadnagy.
Antrenor: Laszlo Polgar

CS U Craiova: Calancea – Briceag, Kelici, Kay, Vătăjelu – Bancu, Zlatinski, Gustavo – Nuno Rocha, Măzărache, Ivan.
Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Etichete: cupa romaniei , cupa romaniei live , cupa romaniei 16-imile cupei , 16-imile cupei romaniei , cupa romaniei in direct

Germania avertizează că Rusia produce mai multe arme decât are nevoie în Ucraina: „Ajung în depozite. Putin ar putea avea alte planuri”

Rusia produce deja mai multe arme și echipamente militare decât are nevoie pentru războiul său...

wanda5
Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii

A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece
Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali
adrian mutu

Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 6-a: cum poate sărbători FCSB titlul în runda următoare
andrei-vlad
Foto Olimpiu Moruțan a rupt tăcerea chiar de ziua lui, după accidentarea horror care îl lasă acasă la EURO
ROU: Romania V Andorra: Group I - UEFA EURO 2024 European Qualifiers, Bucharest - 15 Oct 2023
”17.000.000€”. Marius Șumudică a vorbit despre lovitura reușită într-un an și jumătate
marius
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Motivul pentru care Florinel Coman poate refuza prima de 500.000 de euro oferită de Gigi Becali: „Vor fi riscuri mari”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Mădălina Ghenea, trup de zeiță în costum de baie, pe balconul unui apartament din Italia. Fanii, impresionați: „Ești incredibilă!”
Imagini surprinzătoare. Hoții au smuls un bancomat cu ajutorul unui utilaj, sub privirile trecătorilor Video
Unde au fost inventați mititeii românești? Cine i-a botezat așa? Rețetă de mici de la 1872
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Video Oțelul - ”U” Cluj 2-1. Gălățenii au dat lovitura în minutul 90 și vor juca finala Cupei României cu Corvinul

Șase lucruri prin care trece o persoană aflată pe patul de moarte, cu puțin înainte să se stingă. O asistentă a explicat fenomenele stranii
Cum arată cu adevărat o furnică. Fotografia care a cucerit internetul: „E incredibil! Pare un monstru”