Ce concluzie a tras Gică Hagi, după 1-4 cu Sepsi: ”Gol pe centru ca la copii”. Precizarea făcută de ”Rege”
Cosmin Matei, surprins de victoria la scor cu Farul: ”Nu ne așteptam”. Ce a spus despre cazul său
chiri
Sezonul era terminat pentru el, dar a revenit ”ca prin minune” după operație și poate juca din nou: ”E fantastic”
LIVE Stirile Digi Sport
Rapid Rapid
3 - 1
Farul Farul
Du 20.08.2023 18:15

Rapid - Farul 3-1. Nebunie în Giulești! Constănțenii ajung la al treilea eșec la rând în campionat

20.08.2023, 20:14

• SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

A fost un meci de poveste în Giulești, la partida dintre Rapid și Farul, scor 3-1, din etapa a șasea din SuperLiga României.

În urma acestui rezultat, Rapid întrerupe seria de înfrângeri și ajunge pe locul șase, cu opt puncte, în timp ce Farul coboară pe locul 10, cu doar șase puncte.

Rapid – Farul 3-1. Giuleștenii au întrerupt seria meciurilor fără victorie

Giuleștenii au avut prima șansă de gol în minutul 5, când Dugandzic a șutat din careu peste poarta constănțenilor. Câteva minute mai târziu, giuleștenii puteau profita de o pasă greșită a lui Aioani, însă Emmers a șutat departe de poartă.

Constănțenii au dat replica în minutul 10, când Boli a trimis puțin peste poartă cu capul. Cea mai mare ocazie a constănțenilor din prima repriză a venit în minutul 17, când Grameni a șutat puternic de la marginea careului în blocajul lui Moldovan. Carnat a încercat și el să înscrie dintr-o poziție ideală, dar portarul Rapidului a avut o nouă intervenție salvatoare.

Rapid a deschis scorul în minutul 34, prin Emmers, care l-a învins pe Aioani cu un șut imparabil expediat din afara careului. Patru minute mai târziu, Dugandzic a dublat avantajul giuleștenilor.

Săpunaru a fost și el aproape de gol în minutul 72, după o centrare a lui Papeau, însă constănțenii au redus din diferență în minutul 79, prin Mazilu, care l-a învins pe Moldovan cu o execuție de excepție.

Totuși, Ioniță a înlăturat orice urmă de emoție în minutul 88, când a reușit să marcheze după o fază plecată de la repunere de la margine.

VIDEO Rezumatul partidei Rapid - Farul 3-1

Rapid și Farul nu au cel mai bun început de campionat. Giuleștenii nu au mai câștigat un meci oficial de trei runde, în timp ce ”Marinarii” s-au încurcat în ultimele două etape.

În runda precedentă, Rapid a pierdut pe teren propriu cu Petrolul, scor 0-2, în timp ce Farul nu și-a disputat partida cu UTA.

În play-off-ul sezonului trecut, meciul tur s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în timp ce la retur, elevii lui Gică Hagi (58 de ani) s-au impus cu 7-2.

Înaintea meciului din această seară, Rapid se află pe locul 12 în campionat, cu 5 puncte, în timp ce Farul se află pe poziția a opta, cu 6 puncte.

Clasament SuperLiga

Ce a spus Cristiano Bergodi înaintea meciului cu Farul

Cristiano Bergodi (58 de ani), antrenorul celor de la Rapid, a susținut conferința de presă, organizată cu ocazia meciului pe care giuleștenii îl vor juca pe teren propriu în fața campioanei în exercițiu din SuperLigă, Farul Constanța.

Tehnicianul italian a susținut că elevii săi vor trebui să depună mai mult efort în teren pentru a reuși să obțină rezultate pozitive. De asemenea, antrenorul instalat în această vară la Rapid a mărturisit că a încercat să ridice moralul jucătorilor săi, după înfrângerea suferită în etapa trecută împotriva Petrolului Ploiești, scor 0-2

”Meciul de mâine e foarte important, întâlnim campioana României care se află într-un moment pozitiv, s-a calificat în play-off-ul Conference League şi sunt sigur că nu ne va fi uşor.

Dar trebuie să trecem peste acest moment foarte, foarte dificil. Am avut discuţii cu jucătorii chiar imediat după partida cu Petrolul, am încercat să le ridic moralul.

Ştiu că în fotbal şi în viaţă se poate trece peste aceste momente dificile. Deci nu e ca şi cum trebuie să fim îngrijoraţi, dar e clar că trebuie să facem ceva mai mult”, a spus tehnicianul italian, la conferința de presă dinaintea meciului Rapid - Farul, scrie Agerpres.

Declarația lui Gică Hagi dinaintea partidei cu Rapid

Jucând la 3 zile, cel mai important e să te conectezi la fiecare meci în parte, indiferent că e duel european sau în campionat. Urmează o deplasare grea, pe un teren unde e greu să câștigi. Trebuie să ne luptăm pentru cele 3 puncte. Obiectivul nostru e să producem rezultate.

Încercăm să rulăm lotul cât putem de mult, dar avem nevoie de echilibru. Contează foarte mult relațiile de joc și calitatea jucătorilor. Rapid arată foarte bine. Va fi un meci bun, fiecare va vrea să câștige, să vedem care va reuși.

Farul e pe un drum bun, nu suntem la un nivel extraordinar încă. Tot ce s-a întâmplat în ultimii 3 ani – de la bine în sus, dar nu suntem un club foarte puternic din toate punctele de vedere. Mai avem lucruri de dezvoltat. Acum se lucrează însă bine, arătăm bine”, a spus Gică Hagi, la conferința de presă.

Rapid Rapid
Farul Farul
  • 90+6 final
  • 88 g
    Gol Rapid

După o aruncare de la margine, Ioniță trece de Larie și de Nedelcu și se îndreaptă spre careul constănțenilor, de unde îl învinge simplu pe Aioani.

• 81 s
    Schimbare Rapid

Oaidă este înlocuit cu Albu.

• 79 g
    Gol Farul

Mazilu primește balonul în partea dreaptă, pătrunde spre interior și șutează cu stângul direct în vinclul porții lui Moldovan, fără șansă pentru portarul lui Rapid.

• 76 s

Borja Valle este înlocuit cu Ioniță.

• 76 s

Emmers este înlocuit cu Kait.

• 72 oc
    Ocazie Rapid

Papeau centrează din corner, Săpunaru reia cu capul, dar Aioani respinge, iar Dugandzic nu reușește să trimită spre poartă.