Antrenorul danez Kim Rasmussen, dat afară de CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud
articol scris de Digi Sport20.11.2021, 20:42
Antrenorul danez Kim Rasmussen s-a despărţit de echipa feminină de handbal CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud, a anunţat, sâmbătă, clubul, după victoria cu 25-23 (14-12) pe terenul echipei CSU Ştiinţa Bucureşti.
![HANDBAL FEMININ:CSU STIINTA BUCURESTI-GLORIA BISTRITA NASAUD, LIGA FLORILOR (20.11.2021)](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIxJTJGMTEl/MkYyMCUyRjE0MTc3ODJfMTQxNzc4Ml9D/U1UtU1RJSU5UQS1CVUNVUkVTVEktR0xP/UklBLUJJU1RSSVRBLU5BU0FVRC1MSUdB/LUZMT1JJTE9SLTIwXzExXzIwMjEuanBn/Jnc9MTA2MCZoPTYzNiZoYXNoPWE2ODdl/NzZlNWE0NmM0M2RkZDk2MWQwNzExMjdmOWNk.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Antrenorul danez Kim Rasmussen, dat afară de CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud
''Locul pe care echipa îl ocupă în acest moment în Liga Florilor MOL nemulţumeşte conducerea CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud, drept urmare, împreună cu antrenorul Kim Rasmussen s-a decis încheierea unui acord de încetare a colaborării.
Îi mulţumim tehnicianului danez pentru implicarea în proiectul nostru, colaborarea de până acum şi experienţa împărtăşită! Kim, îţi dorim mult succes în carieră!'', se arată în comunicatul clubului.
Gloria ocupă locul 9 după 9 etape, cu 13 puncte (4 victorii, un egal, 4 eşecuri).
Kim Rasmussen a câștigat Liga Campionilor cu CSM București, în 2016
Kim Rasmussen, câştigător al Ligii Campionilor cu CSM Bucureşti în 2016, a calificat în martie echipa Muntenegrului la Jocurile Olimpice de la Tokyo, în dauna României.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Danezul fusese anunţat la Gloria încă din 20 aprilie, preluând echipa de la începutul sezonului.
Kim Rassmusen (49 ani) a fost nominalizat de Federaţia Internaţională de Handbal la titlul de antrenorul anului de trei ori (2013, 2014 şi 2016). De-a lungul carierei sale, Kim Rassmusen a mai fost selecţionerul echipelor Poloniei şi Ungariei, cu naţionala poloneză jucând două semifinale ale Campionatului Mondial (2013 şi 2015). A mai pregătit echipele Lyngby HK, Stavsten IF, Roskilde Handbold, CSM Bucureşti şi MKS Lublin.
Agerpres
Etichete: handbal feminin , gloria bistrita , kim rasmussen
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...