FC Schalke v Bayern Munich, Bundesliga football match, Veltins-Arena, Gelsenkirchen, Germany - 12 Nov 2022
Bayern, anunț despre Matthijs de Ligt
ID219965_INQUAM_Photos_Octav_Ganea
Exclusiv Gigi Becali și-a anunțat decizia, imediat după FCSB - Oțelul 0-2: ”M-am enervat”

Video Arsenal - Bayern Munchen 2-2. Calificarea în semifinalele UEFA Champions League se decide la Munchen

10.04.2024, 00:02

Arsenal a terminat la egalitate, scor 2-2, cu Bayern Munchen, în sferturile de finală ale UEFA Campions League 2023-2024. Jocul a putut fi urmărit în direct pe Digi Sport 2.

FC Arsenal - Bayern Munich
Arsenal restabilește egalitatea pe ”Emirates” / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1

• Partida a mai putut fi urmărită pe site-ul digisport.ro, dar și pe aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Arsenal - Bayern Munchen 2-2. Bayern păstrează șanse reale de calificare în semifinalele UCL

Arsenal a început bine jocul de pe ”Emirates”. În minutul 12, Bukayo Saka a preluat perfect o pasă la marginea zonei de pedeapsă, care a venit de la Ben White, după care a trimis un şut precis, care s-a dus direct în colţul stâng al porţii şi a deschis scorul. Bayern a dat replica cinci minute mai târziu când Leon Goretzka l-a servit în careu pe Gnabry. Atacantul german a trimis cu efect pe lângă David Raya și a dus scorul la 1-1.

Minutul 30 din prima repriză a adus un penalty în tabăra bavarezilor. Leroy Sane a fost lovit în careu de Saliba și arbitrul a arătat punctul cu var. Kane a luat decizia să execute lovitura de la 11 metri și a înscris după ce a trimis mingea în stânga lui David Raya.

În partea a doua a jocului, Arsenal a alergat după egalare. ”Tunarii” au reușit să restabilească egalitatea pe ”Emirates” după ce Trossard a înscris cu un șut plasat din interiorul careului, și astfel tabela a ărătat scorul de 2-2.

Video cu rezumatul meciului Arsenal Londra - Bayern Munchen 2-2

Minutul 97: Final de meci!

Minutul 95: Posibil penalty pentru Arsenal. Jucătorii lui Arsenal protestează însă arbitrul face semn ca jocul să continue.

Minutul 76: GOOOL Arsenal! Trossard restabilește egalitatea pe ”Emirates” cu un șut din interiorul careului.

Minutul 51: Ocazie pentru Arsenal! Declan Rice trimite din lovitură liberă puțin peste bara transversală.

Minutul 32: GOOOL Bayern! Harry Kane înscrie din penalty. Atacantul englez a trimis în stânga lui David Raya.

Minutul 30: Penalty pentru Bayern Munchen! Leroy Sane e faultat în careu de Saliba.

Minutul 17: GOOOL Bayern! Leon Goretzka îl servește în careu pe Serge Gnabry, iar acesta plasează mingea în poartă pe lângă David Raya.

Minutul 12: GOOOL Arsenal! Finalizare superbă! Bukayo Saka a preluat perfect o pasă la marginea zonei de pedeapsă, care a venit de la Ben White, după care a trimis un şut precis care s-a dus direct în colţul stâng al porţii şi a deschis scorul.

Minutul 1: A început meciul.

Echipele de start:

• Arsenal Londra: Raya - White, Saliba, Gabriel, Kiwior - Odegaard, Jorginho, Rice - Saka, Havertz, Martinelli

Rezerve: Elneny, Jesus, Hein, Nelson, Nketiah, Partey, Ramsdale, Smith, Tomiyasu, Trossard, Vieira, Zinchenko.

• Bayern Munchen: Neuer - Kimmich, Dier, de Ligt, Davies - Laimer, Goretzka - Sane, Musiala, Gnabry - Kane

Rezerve: Choupo-Moting, Coman, Guerreiro, Kim, Mazraoui, Muller, Pavlovic, Peretz, Tel, Ulreich, Upamecano, Zaragoza.

Arsenal este lider în Premier League și nu e deloc o situație de conjunctură. Este echipa cu cele mai multe goluri marcate, 75, cele mai puține primite, 24, și cu cele mai multe victorii, 22, în cele 31 de etape disputate în Anglia. Are 71 de puncte, la fel ca Liverpool, și cu unul peste Man. City.

În schimb, Bayern trece de la un șoc la altul. A fost eliminată din Cupa Germaniei de o echipă din Liga a 3-a, se află la 16 puncte distanță de liderul Leverkusen și riscă să piardă și locul 2.

În plus, tocmai a fost învinsă pentru prima dată în istorie de Heidenheim, nou promovată în Bundesliga, scor 2-3. Iar despre antrenorul Thomas Tuchel se știe că va pleca la finalul sezonului.

• Arsenal tremură la gândul că în echipa adversă va fi Harry Kane, atacantul care le-a dat cele mai multe goluri, 14, în 19 meciuri

În ciuda avertismentului ISIS, care amenința cu atentate la toate cele patru meciuri, de marți și miercuri, din UCL, la Londra va fi un stadion plin, cu 60.000 de oameni care vor să se bucure de fotbal.

• Abonații RCS-RDS vor mai putea urmări partida Arsenal - Bayern pe Aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro, pe teritoriul României.

Vizită de urgență în vestiarul lui Bayern, înaintea zborului spre Londra pentru meciul cu Arsenal. UCL, singura competiție care poate salva sezonul

Tocmai pentru că Liga Campionilor este singura competiție care poate salva blazonul unui asemenea club, Max Eberl, directorul sportiv de la Bayern Munchen, a fost prezent la antrenamentul bavarezilor, și apoi în verstiar, și le-a transmis jucătorilor că trebuie să câștige duelul de la Londra

Ar trebui să renunțăm rapid la aroganța de care am dat dovadă în ultimele meciuri. E enervant să știm că vom termina, în campionat, pe locul 2 (n.r. Bayer Leverkusen poate cuceri titlul de campioană etapa viitoare).

Nu suntem obișnuiți la Munchen cu așa ceva (n.r. Bayern Munchen are 11 titluri consecutive de campioană în intervalul 2013 - 2023).

Trebuie să ne impunem în Liga Campionilor și să salvăm sezonul!”, a transmis Max Eberl, potrivit Bild.

Arsenal - Bayern Munchen, echipe probabile. Jocul e Live Video de la ora 22:00, pe Digi Sport 2

Arsenal: Raya - White, Saliba, Gabriel, Tomiyasu - Odegaard, Jorginho, Rice - Saka, Havertz, Martinelli.
Antrenor: Mikel Arteta

Bayern Munchen: Neuer - Kimmich, Upamecano, Kim, Davies - Goretzka, Laimer; Sane, Musiala, Gnabry - Kane.
Antrenor: Thomas Tuchel

Etichete: arsenal , bayern , video arsenal - bayern , sfert de finala ucl

Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”

Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...

Răsturnare de situație în cazul lui Gică Hagi. Ce s-a întâmplat la întâlnirea cu Răzvan Burleanu

Naționala României a rămas fără selecționer, după ce Edi Iordănescu (46 de ani) a decis să plece.

Laurențiu Reghecampf, victorie în fața Anamariei Prodan: suma pe care trebuie să o plătească impresara
regheprodanca
Ilie Dumitrescu l-a văzut 54 de minute și i-a fost de ajuns: "Copilul ăsta e de primele 3 echipe din România!"
ilie dumitrescu
A semnat! Pariul de 150.000.000€ al lui MM Stoica la FCSB, prezentat la noua echipă
Lovitură! Decizia luată de Brighton, după ce noul antrenor l-a cerut expres pe Andrei Rațiu
Romania v Netherlands - UEFA Euro 2024 - Round of 16 - Munich Football Arena

Exclusiv Gigi Becali, ofertă uriașă pentru Louis Munteanu: a dezvăluit suma la miezul nopții, în direct la TV
FOTBAL:PREZENTARE SERGIU BUS LA FCSB (14.07.2020)
Vlad Chiricheș a aflat în direct că Gigi Becali tocmai îl făcuse praf la TV! Reacția căpitanului de la FCSB
chiri
Video Ce s-a scandat în Ghencea, după golul de 2-0 al Oțelului în fața FCSB-ului
FOTBAL:FCSB-OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (26.07.2024)
Romania's Marius Marin (left) and Netherlands's Xavi Simons battle for the ball during the UEFA Euro 2024, round of 16 match at the Munich Football Arena in Munich, Germany. Picture date: Tuesday July 2, 2024.
Au bătut palma! Real Madrid, de neoprit: încă o lovitură pe piața transferurilor!
Madrid, Spa In. 16th July, 2024. Real Madrid president Florentino Perez during the Kylian Mbappe presentation at Santiago Bernabeu Stadium on July 16, 2024 in Madrid, Spain. (Photo by Cesar Cebolla/PRESSINPHOTO) Credit: PRESSINPHOTO SPORTS AGENCY/Alamy Li
Zendaya, cea mai bine îmbrăcată vedetă de la petrecerea LV ținută înainte de Jocurile Olimpice. În top se află și Charlize Theron
Marius Șumudică e noua soluție a lui Răzvan Burleanu pentru postul de selecționer! Care sunt condițiile
Gigi Becali contraatacă după anunțul că UEFA o va „deposeda” pe FCSB de Cupa Campionilor Europeni
Un zâmbet care fură inimi și picioare interminabile care cuceresc privirile. Charlize Theron, fermecătoare într-o rochie mini, la Paris
Roxana Nemeș, răsfăț în Mykonos. S-a pozat într-un costum de baie alb, în piscina cu vedere la mare
FCSB, cu gândul la Maccabi: campioana recurge la o strategie menită să mărească șansele de calificare
Amendă de 30.000 de lei pentru o lucrare în gospodărie. Mulți nu știu că e ilegal
Umilința unei românce în Italia: De 2 ani nimeni nu vrea să îi închirieze o locuință, explicația
Fantastic! Nadia Comăneci, în careul de ași la deschiderea Jocurilor Olimpice. Românca a purtat flacăra pe Sena. Cine a aprins-o VIDEO
Dat de gol de fosta iubită, fundașul ”cu siguranță mai bun decât Drăgușin” semnează: 50.000.000 €