profimedia-0843415471
Umilința cu Arsenal a umplut paharul! Ce mesaj i-au transmis lui Mauricio Pochettino conducătorii lui Chelsea
Arsenal v Chelsea - Premier League - Emirates Stadium
Record negativ înregistrat de ”Albaștri” după umilința din Arsenal - Chelsea 5-0
Carlo Ancelotti a spus lucrurilor pe nume, după Bayern Munchen - Real Madrid 2-2
Euro Fotbal

Video Arsenal - Bayern Munchen 2-2. Calificarea în semifinalele UEFA Champions League se decide la Munchen

10.04.2024, 00:02

Arsenal a terminat la egalitate, scor 2-2, cu Bayern Munchen, în sferturile de finală ale UEFA Campions League 2023-2024. Jocul a putut fi urmărit în direct pe Digi Sport 2.

FC Arsenal - Bayern Munich
Arsenal restabilește egalitatea pe ”Emirates” / Foto: Profimedia
  • BASCHET: Fenerbahce - Monaco, miercuri, 20:45, DGS 3

• Champions League: Borussia Dortmund - PSG, miercuri, 22:00, DGS 1

• Partida a mai putut fi urmărită pe site-ul digisport.ro, dar și pe aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Arsenal - Bayern Munchen 2-2. Bayern păstrează șanse reale de calificare în semifinalele UCL

Arsenal a început bine jocul de pe ”Emirates”. În minutul 12, Bukayo Saka a preluat perfect o pasă la marginea zonei de pedeapsă, care a venit de la Ben White, după care a trimis un şut precis, care s-a dus direct în colţul stâng al porţii şi a deschis scorul. Bayern a dat replica cinci minute mai târziu când Leon Goretzka l-a servit în careu pe Gnabry. Atacantul german a trimis cu efect pe lângă David Raya și a dus scorul la 1-1.

Minutul 30 din prima repriză a adus un penalty în tabăra bavarezilor. Leroy Sane a fost lovit în careu de Saliba și arbitrul a arătat punctul cu var. Kane a luat decizia să execute lovitura de la 11 metri și a înscris după ce a trimis mingea în stânga lui David Raya.

În partea a doua a jocului, Arsenal a alergat după egalare. ”Tunarii” au reușit să restabilească egalitatea pe ”Emirates” după ce Trossard a înscris cu un șut plasat din interiorul careului, și astfel tabela a ărătat scorul de 2-2.

Video cu rezumatul meciului Arsenal Londra - Bayern Munchen 2-2

Minutul 97: Final de meci!

Minutul 95: Posibil penalty pentru Arsenal. Jucătorii lui Arsenal protestează însă arbitrul face semn ca jocul să continue.

Minutul 76: GOOOL Arsenal! Trossard restabilește egalitatea pe ”Emirates” cu un șut din interiorul careului.

Minutul 51: Ocazie pentru Arsenal! Declan Rice trimite din lovitură liberă puțin peste bara transversală.

Minutul 32: GOOOL Bayern! Harry Kane înscrie din penalty. Atacantul englez a trimis în stânga lui David Raya.

Minutul 30: Penalty pentru Bayern Munchen! Leroy Sane e faultat în careu de Saliba.

Minutul 17: GOOOL Bayern! Leon Goretzka îl servește în careu pe Serge Gnabry, iar acesta plasează mingea în poartă pe lângă David Raya.

Minutul 12: GOOOL Arsenal! Finalizare superbă! Bukayo Saka a preluat perfect o pasă la marginea zonei de pedeapsă, care a venit de la Ben White, după care a trimis un şut precis care s-a dus direct în colţul stâng al porţii şi a deschis scorul.

Minutul 1: A început meciul.

Echipele de start:

• Arsenal Londra: Raya - White, Saliba, Gabriel, Kiwior - Odegaard, Jorginho, Rice - Saka, Havertz, Martinelli

Rezerve: Elneny, Jesus, Hein, Nelson, Nketiah, Partey, Ramsdale, Smith, Tomiyasu, Trossard, Vieira, Zinchenko.

• Bayern Munchen: Neuer - Kimmich, Dier, de Ligt, Davies - Laimer, Goretzka - Sane, Musiala, Gnabry - Kane

Rezerve: Choupo-Moting, Coman, Guerreiro, Kim, Mazraoui, Muller, Pavlovic, Peretz, Tel, Ulreich, Upamecano, Zaragoza.

Arsenal este lider în Premier League și nu e deloc o situație de conjunctură. Este echipa cu cele mai multe goluri marcate, 75, cele mai puține primite, 24, și cu cele mai multe victorii, 22, în cele 31 de etape disputate în Anglia. Are 71 de puncte, la fel ca Liverpool, și cu unul peste Man. City.

În schimb, Bayern trece de la un șoc la altul. A fost eliminată din Cupa Germaniei de o echipă din Liga a 3-a, se află la 16 puncte distanță de liderul Leverkusen și riscă să piardă și locul 2.

În plus, tocmai a fost învinsă pentru prima dată în istorie de Heidenheim, nou promovată în Bundesliga, scor 2-3. Iar despre antrenorul Thomas Tuchel se știe că va pleca la finalul sezonului.

• Arsenal tremură la gândul că în echipa adversă va fi Harry Kane, atacantul care le-a dat cele mai multe goluri, 14, în 19 meciuri

În ciuda avertismentului ISIS, care amenința cu atentate la toate cele patru meciuri, de marți și miercuri, din UCL, la Londra va fi un stadion plin, cu 60.000 de oameni care vor să se bucure de fotbal.

• Abonații RCS-RDS vor mai putea urmări partida Arsenal - Bayern pe Aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro, pe teritoriul României.

Vizită de urgență în vestiarul lui Bayern, înaintea zborului spre Londra pentru meciul cu Arsenal. UCL, singura competiție care poate salva sezonul

Tocmai pentru că Liga Campionilor este singura competiție care poate salva blazonul unui asemenea club, Max Eberl, directorul sportiv de la Bayern Munchen, a fost prezent la antrenamentul bavarezilor, și apoi în verstiar, și le-a transmis jucătorilor că trebuie să câștige duelul de la Londra

Ar trebui să renunțăm rapid la aroganța de care am dat dovadă în ultimele meciuri. E enervant să știm că vom termina, în campionat, pe locul 2 (n.r. Bayer Leverkusen poate cuceri titlul de campioană etapa viitoare).

Nu suntem obișnuiți la Munchen cu așa ceva (n.r. Bayern Munchen are 11 titluri consecutive de campioană în intervalul 2013 - 2023).

Trebuie să ne impunem în Liga Campionilor și să salvăm sezonul!”, a transmis Max Eberl, potrivit Bild.

Arsenal - Bayern Munchen, echipe probabile. Jocul e Live Video de la ora 22:00, pe Digi Sport 2

Arsenal: Raya - White, Saliba, Gabriel, Tomiyasu - Odegaard, Jorginho, Rice - Saka, Havertz, Martinelli.
Antrenor: Mikel Arteta

Bayern Munchen: Neuer - Kimmich, Upamecano, Kim, Davies - Goretzka, Laimer; Sane, Musiala, Gnabry - Kane.
Antrenor: Thomas Tuchel

Etichete: arsenal , bayern , video arsenal - bayern , sfert de finala ucl

O olandeză cu depresie va fi eutanasiată, pentru că „nu mai poate face față”. Are doar 28 de ani

O olandeză de 28 de ani, sănătoasă din punct de vedere fizic, a decis să fie eutanasiată, pentru că...

FC Barcelona, Barca Logo THW Kiel vs. FC Barcelona, Handball, EHF Champions League, Gruppenphase, Spieltag 7, Saison 202
Barcelona nu mai stă la discuții: îi reziliază contractul fotbalistului pe care a plătit 36.000.000€. Anunțul spaniolilor

Angajata lui Gigi Becali de la FCSB nu s-a mai ferit și a spus totul: ”Era o povară”. Acum vede lucrurile diferit
Cum s-a comportat Dan Șucu la finalul meciului dintre Rapid și Universitatea Craiova
sucu-14
Au mers la teatru, dar comportamentul lor a fost inacceptabil! Spectatorii au cerut să fie dați afară: ”Erau chiar lângă noi”
tote12
Mihai Stoica îl așteaptă la FCSB, dar fotbalistul pune o condiție. ”Vreau să joc fotbal”. Reacția lui Ilie Dumitrescu

Reacția presei din Spania, după Bayern Munchen - Real Madrid 2-2
Foto MM Stoica n-a mai răbdat și i-a răspuns lui Tudorel Stoica: ”Trăiești o mare dezamăgire”
Capture
Exclusiv ”Ancelotti e numărul 1. L-a depășit pe Guardiola” / ”Am văzut pasa anului”. Concluziile serii după magicul Bayern - Real 2-2
colaj ilie balint ucl
O tânără a creat isterie în mediul online după ce a dezvăluit de ce îi plac bărbații în vârstă: „Mă simt în siguranță”
Ofertă surprinzătoare din SuperLiga pentru Marius Șumudică: „Există interes!"
Situație ”explozivă” la națională înainte de EURO 2024! Jucătorul român riscă să rateze turneul final din Germania
Fiicele lui Nicole Kidman, apariție rară pe covorul roșu alături de mama lor. Puștoaicele au atras toate privirile
Lady Gaga, în fustă scurtă de tenis, la sport cu iubitul. Solista și Michael Polansky își trăiesc iubirea discret
Gigi Becali, „incurabil": ce se ascunde în spatele hăhăielilor sale
ALERTĂ Rusia lansează două noi nave de luptă în Marea Neagră cu rachete ce bat la 2.000 km. Ce vânează?
Toți șoferii care au asta în mașină iau amendă 2.900 lei și permisul suspendat. Se confiscă pe loc