FOTBAL: CS CORVINUL 1921 HUNEDOARA - FC VOLUNTARI, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (17.04.2024)
Video Corvinul Hunedoara - FC Voluntari 3-1. Minunea continuă! Hunedorenii s-au calificat în finala Cupei României
Ioan Andone / Foto: Captură Digi Sport
”Poate Corvinul Hunedoara să ia Cupa României?” Ioan Andone a dat răspunsul pe loc
Screenshot 2024-04-18 at 20.00.17
Video Exclusiv Cum a numit-o Marcel Răducanu pe FCSB, în direct la TV

Video Gaz Metan - Astra 1-0. Sfârşit de drum pentru finalista din 2017. Medieşenii, primii semifinalişti ai Cupei României

27.02.2018, 22:30

Gaz Metan Mediaş este prima semifinalistă a Cupei României, după o victorie la limită cu Astra Giurgiu.

captura rondon
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Astra a bătut-o pe Dinamo pe ninsoare, însă n-a reuşit să treacă de Gaz Metan, în sferturile Cupei României. Pe un stadion aproape gol, medieşenii s-au impus cu 1-0, într-un meci în care au ratat şi un penalty.

Mario Rondon a marcat unicul gol al partidei în minutul 27. A fost a treia reuşită a venezuelanului în acest sezon şi toate au venit împotriva giurgiuvenilor.

Înainte de a fi conduşi, finaliştii de anul trecut au irosit incredibil o mare ocazie, prin Balaure, iar cu un sfert de oră înainte de final puteau egala prin Urko Vera, dar şutul său a lovit bara transversală.

În minutul 79, Creţu a obţinut o lovitură de la unsprezece metri pentru gazde, după un duel cu Dandea, însă Rondon a executat slab şi a ratat şansa de a face dubla.

Penalty-ul irosit nu a contat, însă. Gazul s-a impus şi va juca prima semifinală de Cupă după cea din 1951, când au ajuns în ultimul act, sub denumirea de Flacăra Mediaş.

LIVE VIDEO&SCORE

Min. 90+4 - FINAL DE MECI! Gaz Metan Mediaş a eliminat finalista de anul trecut, Astra Giurgiu, datorită victoriei cu 1-0, şi s-a calificat în semifinalele Cupei României. Este pentru doar a doua oară când ardelenii ajung în această fază a competiţiei, după ce în 1951, sub denumirea de la Flacăra Mediaş, au jucat finala

Min. 81 - Rondon a ratat penalty-ul! Jucătorul care a marcat unicul gol al partidei a executat slab lovitura de la 11 metri, iar Iliev a reuşit să respingă. Bulgarul a mai intervenit o dată, în faţa lui Buziuc, şi a păstrat rezultatul neschimbat.

Min. 79 - Penalty Gaz Metan! Lovitură de pedeapsă acordată în favoarea gazdelor, după un fault al lui Dandea asupra lui Creţu.

Min. 75 - Ocazie Astra! Giurgiuvenii puteau egala prin Urko Vera, dar mingea trimisă de spaniol de la mare distanţă a lovit bara transversală.

Min. 68 - Ocazie Gaz Metan! Caiado a tras foarte bine de la aproximativ 25 de metri, dar Iliev a reuşist să respingă în corner.

Min. 46 - A început repriza a doua

Min. 45 - PAUZĂ! La Mediaş, Gaz Metan conduce cu 1-0 în faţa Astrei Giurgiu, în primul meci din sferturile de finală ale Cupei României

Min. 27 - GOOOOOL, 1-0 Gaz Metan! Rondon confirmă că se simte bine contra Astrei. După cele două goluri pe care i le-a marcat în campionat, recidivează în Cupă. Venezuelanul a înscris după ce Iliev a respins în faţă şutul lui Neagu

Min. 23 - Ocazie mare Astra! Giurgiuvenii au ratat incredibil deschiderea scorului. Greab a avut o intervenţie providenţială la lovitura de cap a lui Balaure, aflat într-o situaţie ideală.

Min. 1 - A început meciul. Lovitura de start a aparţinut gazdelor.

UPDATE 19:40 . ECHIPELE DE START

Gaz Metan (4-3-2-1): Greab - V. Creţu, M. Constantin, Sîrghi, Buşu - Joao Diogo, Neagu, Cristea - Caiado, Olaru - Rondon

Rezerve: Pleşca - Roberto Romeo, Popovici, Chamed, Ely Fernandes, Tîrcoveanu, Buziuc

Antrenor: C. Pustai

Astra (4-2-3-1): Iliev - A. Stan,  Bejan, Erico, Radunovic - Mrzljak, Dandea - Balaure, Moise, F. Matei - Abang

Rezerve: Lazăr - Belu, Seto, Urko Vera, Biceanu, V. Gheorghe, Polczak

Antrenor: E. Iordănescu

UPDATE 19:00 - Cu o oră şi jumătate înainte de startul partidei, gazonul de la Mediaş se menţine într-o stare excelentă. Meciul se va disputa în cele mai bune condiţii.

Sferturile de finală din Cupa României încep ÎN DIRECT la Digi Sport 1, de la ora 20:30, cu duelul de la Mediaș, dintre Gaz Metan și Astra Giurgiu.

FRF a decis să amâne deja un meciul dintre FC Botoșani și CSM Poli Iași, programat miercuri, însă duelul de la Mediaș se va disputa deoarece arena gazdelor se prezintă excelent, date fiind condițiile meteo din ultimele zile.

Cele două formații vin după un sezon regulat încheiat la poluri opuse. Mediaș a pierdut la Botoșani, 0-1 și a terminat pe penultimul loc, în timp ce Astra a câștigat cu Dinamo, 2-0 și va juca în play-off.

Gaz Metan a reușit să câștige un singur meci jucat acasă în compania celor de la Astra. Formația lui Edi Iordănescu pornește cu prima șansă după calculele hârtiei, însă giurgiuvenii au o singură victorie în ultimele 4 meciuri jucate pe teren străin.

În runda precedentă, Astra a trecut de Chindia Târgoviște, scor 2-0, iar Gaz Metan a învins tot o formație din Liga a doua. Trupa lui Pustai a câștigat la Mioveni cu 1-0.

Partidele din sferturile de finală se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasate în campionatul precedent. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.

Etichete: gaz metan medias , cupa romaniei , astra giurgiu , video gaz metan astra , sferturi cupa romaniei , live video cupa romaniei

Un cuplu care a cumpărat un conac vechi de 400 de ani a descoperit sub podeaua din bucătărie o comoară

În timp ce-și renovau bucătăria din casa lor veche, doi soți din Dorset, Anglia, au descoperit o...

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu
Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!
Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
Au rămas mască! Ce a purtat la Disneyland, înconjurată de mii de copii, după ce a riscat închisoarea din cauza ținutei
bianca-censori

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu Ștefan Târnovanu și a reacționat: ”Să vezi ce-i rup eu urechile”
Dorinel Munteanu, după calificarea Oțelului în finala Cupei României: ”Mă trezesc în fiecare dimineață cu speranța că vor veni”
Screenshot 2024-04-18 at 23.09.58
”Ai mai văzut așa ceva?”. Emi Martinez a primit două galbene, unul la loviturile de departajare, dar nu a fost eliminat
martinez
LPF explică de ce FCSB nu are voie să petreacă după derby-ul cu Rapid: „Ar fi lipsă de respect"
Ovidiu Burcă a analizat în detaliu plecarea lui Florinel Coman de la FCSB! Ce pierde și ce câștigă Gigi Becali după ce îl vinde
Zendaya, adevărul despre scenele intime din filmul „Challengers”: „Trebuia să ne simțim bine unul cu celălalt”
Shania Twain, „tot mai puțin inhibată” pe măsură ce trec anii. Artista și-a etalat picioarele lungi, într-un body, pe tocuri
Șotronul lui Șucu: culisele unei situații explozive pe care trebuie să o gestioneze la Rapid
50 de mașini electrice, testate pe autostradă. Doar 17 au autonomie peste 300 km. Cine e campioană?
Singurul județ cu două autostrăzi și un aeroport din România. Salvat de infrastructură și investiții masive
"Este ireal!" Partidă memorabilă la Stuttgart: jucătoarea care a salvat cinci mingi de meci
Video Florin Maxim, discurs de mare campion după ce Corvinul s-a calificat în finala Cupei României